خرید چیلر و فن‌کویل یا خرید داکت اسپلیت

خرید چیلر یا فن کویل ، Buy a chiller or fan coil
تعداد نظرات :0
آنچه در این مقاله میخوانید ..

خرید چیلر و فن‌کویل یا خرید داکت اسپلیت

خرید چیلر و فن‌کویل یا خرید داکت اسپلیت؟ معیار انتخاب چیست؟

خرید چیلر و فن‌کویل یا خرید داکت اسپلیت، همان پرسشی است که هر زمان بحث از انتخاب سیستم سرمایشی مناسب، برای ساختمان می‌شود، ذهن مخاطب را به خود اشغال می‌کند.

خرید چیلر و فن‌کویل یا خرید داکت اسپلیت، تنها فعالیتی تجاری نیست که بر مبنای سلیقه و میل ساکنان ساختمان یا به خاطر بالا یا پایین بودن قیمت‌ها برای آن تصمیم‌گیری شود. بلکه سیستم سرمایش ساختمان مسأله‌ای است که باید با مشاوره و نظر کارشناسی مهندسان معمار و مهندسان مکانیک و با توجه به بار حرارتی و برودتی ساختمان تعیین شود.

خرید چیلر و فن‌کویل یا خرید داکت اسپلیت ، مقایسه فن کویل ، چیلر و داکت اسپلیت

خرید چیلر و فن‌کویل یا خرید داکت اسپلیت، کدام سیستم سرمایشی را انتخاب کنیم؟

پیش از خرید چیلر و فن‌کویل یا خرید داکت اسپلیت و انتخاب نوع سیستم سرمایشی باید انواع سیستم‌های سرمایشی را شناخت. انواع سیستم‌های سرمایشی بر اساس شیوه‌ی توزیع سرما به دو دسته‌ی سیستم‌های مرکزی و انبساط مستقیم تقسیم می‌شوند:

  1. سیستم سرمایشی مرکزی (چیلر و فن‌کویل) «شامل موتورخانه و موارد دیگر»
  2. سیستم‌های انبساط مستقیم DX (اسپلیت و داکت اسپلیت) «یونیت خارجی و یونیت داخلی»

خرید چیلر و فن‌کویل یا خرید داکت اسپلیت ، مقایسه فن کویل ، چیلر و داکت اسپلیت

هنگام انتخاب سیستم سرمایشی مناسب باید به چه نکاتی توجه داشته باشیم؟

خرید چیلر و فن‌کویل یا خرید داکت اسپلیت بررسی موارد مختلفی را شامل می‌شود، اما ما در این مطلب قصد داریم، 7 مورد از این موارد را با جزئیات بیشتری مورد بررسی قرار دهیم:

  1. هزینه اولیه (قیمت چیلر، قیمت فن کویل یا قیمت داکت اسپلیت کدام به صرفه تر است؟)
  2. هزینه‌ی نصب و اجرا
  3. آسایش ساکنان
  4. هزینه‌های جاری ساختمان
  5. اشغال فضای ساختمان
  6. راندمان و بهره‌وری انرژی
  7. تعمیر و نگهداری

خرید چیلر و فن‌کویل یا خرید داکت اسپلیت ، مقایسه فن کویل ، چیلر و داکت اسپلیت

خرید چیلر و فن‌کویل یا خرید داکت اسپلیت با توجه به هزینه‌های اولیه؛

در زمان خرید چیلر و محاسبات بار مصرفی ساختمان، با توجه به اینکه امکان مصرف حداکثری تمام واحدها به صورت همزمان از سیستم تهویه مطبوع، چیلر و فن‌کویل تقریبا صفر است، همیشه این امکان وجود دارد تا ظرفیت برودتی را هنگام خرید چیلر 10 تا 20 درصد کم‌تر از حداکثر بار مصرفی ساختمان در نظر بگیریم.

اما در مورد خرید داکت اسپلیت این امکان وجود ندارد و همیشه مجبوریم تا در زمان خرید داکت، حداکثر ظرفیت موجود را انتخاب کرد.

از طرف دیگر، هر چه تناژ چیلر بالاتر باشد، قیمت خرید چیلر به تفکیک تن برای خریدار کم‌تر خواهد شد، به عنوان مثال خرید چیلر 40 تن به تفکیک تن از خرید یک چیلر 400 تن برای خریدار گران‌تر خواهد بود. اما این مسأله در مورد داکت اسپلیت وجود ندارد و قیمت داکت همیشه مستقل از ظرفیت آن محاسبه می‌شود.

بنابراین از نظر هزینه‌ی اولیه و قیمت خرید، قیمت خرید چیلر و فن‌کویل در مقایسه با قیمت خرید داکت اسپلیت مقرون به صرفه‌تر خواهد بود.

خرید چیلر و فن‌کویل یا خرید داکت اسپلیت ، مقایسه فن کویل ، چیلر و داکت اسپلیت

خرید چیلر و فن‌کویل یا خرید داکت اسپلیت با توجه به هزینه‌های نصب و اجرا

نصب چیلر، نصب شاسی، نصب فن کویل، کانال‌کشی و نصب دریچه‌ها برای فن‌کویل و لوله‌کشی آب فن‌کویل را شامل می‌شود.

نصب داکت اسپلیت نیز شامل تهیه و نصب لوله‌های مسی و طراحی و اجرای شاسی برای یونیت‌های خارجی است. باید توجه داشت، حتی با وجود اینکه لوله‌کشی فن‌کویل در مقایسه با لوله‌کشی داکت اسپلیت در یک سایز بزرگ‌تر انجام می‌شود، اما آنچه در قیمت تمام شده داکت اسپلیت در مقایسه با هزینه‌ی خرید چیلر و فن‌کویل تعیین‌کننده خواهد بود، بحث لوله‌کشی مسی میان یونیت خارجی و یونیت داخلی است.

با توجه به هزینه‌های بالای لوله‌کشی مسی، از نظر هزینه‌های نصب نیز خرید چیلر یا خرید فن‌کویل، نسبت به خرید داکت اسپلیت، مقرون به صرفه‌تر خواهد بود.

خرید چیلر و فن‌کویل یا خرید داکت اسپلیت ، مقایسه فن کویل ، چیلر و داکت اسپلیت

خرید چیلر و فن‌کویل یا خرید داکت اسپلیت با توجه به آسایش دمایی

خرید چیلر و فن‌کویل از نقطه نظر آسایش دمایی، در مقایسه با خرید داکت اسپلیت، گزینه‌ی مطلوب‌تری به نظر می‌رسد. چرا که با نصب چیلر و فن‌کویل در ساختمان تقریبا برای هر کدام از اتاق‌ها یک ترموستات جداگانه در نظر گرفته می‌شود و امکان مدیریت دما به صورت مجزا وجود دارد، در حالی که با نصب داکت اسپلیت، عموما یک یونیت خارجی، حجم قابل توجهی از فضا را به خود اختصاص می‌دهد.

خرید چیلر و فن‌کویل یا خرید داکت اسپلیت ، مقایسه فن کویل ، چیلر و داکت اسپلیت

خرید چیلر و فن‌کویل یا خرید داکت اسپلیت با توجه به هزینه‌های جاری ساختمان

از نظر مدیریت و پرداخت هزینه‌های جاری و شارژ به ویژه در ساختمان‌های چندین واحدی، خرید داکت اسپلیت به خرید چیلر و فن‌کویل برتری دارد، چرا که پس از نصب داکت اسپلیت هر واحد به صورت مجزا امکان مدیریت زمان راه‌اندازی، ساعات و میزان مصرف داکت اسپلیت را خواهد داشت، در صورتی که چنین امکانی پس از نصب چیلر و فن‌کویل وجود ندارد و تمامی واحدها در پرداخت هزینه‌ها و تصمیم‌گیری در مورد زمان و میزان استفاده از سیستم تهویه مطبوع باید تابع تصمیم‌های جمعی ساکنان ساختمان باشند.

خرید چیلر و فن‌کویل یا خرید داکت اسپلیت ، مقایسه فن کویل ، چیلر و داکت اسپلیت

خرید چیلر و فن‌کویل یا خرید داکت اسپلیت با توجه به اشغال فضای ساختمان

در حالت کلی خرید چیلر و فن‌کویل در مقایسه با خرید داکت اسپلیت از نظر فضای معماری اشغال شده از ساختمان مزیتی نسبت به دیگری ندارد و هر دوی این سیستم‌ها متناسب با ظرفیت انتخاب شده بخشی از فضای موجود را به خود اختصاص می‌دهند.

البته به تازگی، شرکت مبنا راهکار جدیدی برای کاهش ابعاد یونیت خارجی داکت اسپلیت راتا تولید شده در شرکت مبنا ارائه کرده است که امکان نصب یونیت خارجی داکت اسپلیت را نیز فراهم می‌آورد و در این راهکار و محصول جدید، امکان جانمایی یونیت خارجی داکت اسپلیت، به صورت سقفی وجود خواهد داشت.

برای آشنایی بیشتر با داکت اسپلیت جدید راتا و ویژگی‌های یونیت خارجی سقفی این راهکار نوین، به مقاله‌ی «نصب داکت اسپلیت با یونیت خارجی سقفی راهکار جدید مبنا» در سایت مبنا مراجعه کنید.

خرید چیلر و فن‌کویل یا خرید داکت اسپلیت ، مقایسه فن کویل ، چیلر و داکت اسپلیت

خرید چیلر و فن‌کویل یا خرید داکت اسپلیت با توجه به راندمان و بهره‌‌وری انرژی

از نظر راندمان و بهره‌وری، چیلر و فن‌کویل در مقایسه با داکت اسپلیت‌های On و OFF، برتری به صورت غالب از آن خرید چیلر و فن‌کویل است. زیرا در این وضعیت، به دلیل جریان آب سرد در سیکل تبریدی چیلر و فن‌کویل، لازم نیست که برخلاف داکت اسپلیت، دستگاه چیلر برای تأمین سرمایش محیط به صورت مداوم روشن و فعال باشد و امکان حفظ خنکی هوای محیط حتی در صورت خاموش بودن چیلر و فن‌‌کویل نیز وجود دارد، اما این ویژگی در مورد داکت اسپلیت‌های On وOFF صدق نمی‌کند. به صورت کلی نیز راندمان و بهره‎وری چیلر و فن‌کویل از داکت اسپلیت بهتر است.

خرید چیلر و فن‌کویل یا خرید داکت اسپلیت ، مقایسه فن کویل ، چیلر و داکت اسپلیت

خرید چیلر و فن‌کویل یا خرید داکت اسپلیت با توجه به تعمیر و نگهداری

از منظر هزینه‌های تعمیر، تفاوت چندانی میان خرید چیلر و فن‌کویل و خرید داکت اسپلیت وجود ندارد، فقط باید به این نکته توجه داشت که تعمیرات چیلر در مقایسه با داکت اسپلیت، تخصصی‌تر است.

از نظر نگهداری نیز، لوله‌کشی مسی دستگاه‌های داکت اسپلیت، نگهداری از این سیستم‌های سرمایشی را در مقایسه با چیلر و فن‌کویل که برای لوله‌کشی تنها به لوله‌های آب معمول نیاز دارند، دشوارتر می‌کند.

خرید چیلر و فن‌کویل یا خرید داکت اسپلیت ، مقایسه فن کویل ، چیلر و داکت اسپلیت

خرید چیلر و فن‌کویل یا خرید داکت اسپلیت و گزینه‌های متعدد شرکت مبنا

هنگام خرید چیلر و فن‌کویل یا داکت اسپلیت باید به این نکته نیز توجه داشت که صرف نظر از تمامی موارد ذکر شده در بالا، این ویژگی‌ها و نیازمندی‌های منحصربفرد هر پروژه‌ی ساختمانی است که با توجه به بررسی‌های فنی، انتخاب سیستم سرمایشی مناسب برای پروژه‌ی مورد نظر را میسر می‌کند.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره‌ی امکانات و ویژگی‌های محصولات برند راتا تولید شرکت مبنا از قبیل چیلرهای تراکمی، فن‌کویل‌های سقفی، دیواری یا زمینی و داکت اسپلیت اینورتر و با یونیت خارجی سقفی با واحد فروش شرکت مبنا تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *