چیلر آب خنک برای خنک کردن آب مصرفی پروژه‌ها و سازه های صنعتی یا خانگی، گرما را از آن گرفته و دوباره آب را وارد چرخه فعالیت می­کند.

برای چیلر آب خنک به طور اختصاصی یک برج خنک کننده در نظر گرفته شده است. به این دلیل که کندانسور چیلرهای آب خنک از آب به عنوان ماده محرک و خنک سازی خود استفاده می­کنند. از آنجایی که سطوح تر در انتقال حرارت موفقتر عمل می­کنند و همچنین بر حسب دمای حباب تر کار تراکم را انجام می­دهد، راندمان چیلرهای آب خنک بالا می­رود.

چرخه چیلرهای آب خنک مانند هر چیلر دیگری از چهار عضو اصلی اواپراتور، کمپسور، کندانسور و شیر انبساط تشکیل شده است که درون هر کدام از آنها فرآیند ترمودینامیکی رخ می­دهد. نحوه کار چیلر به این ترتیب است که ماده مبرد را در فشار و دمای متفاوت به فازهای مختلف ماده می­رساند تا در عوض آبی را خنک کرده و به خارج از دستگاه چیلر پمپاژ کند. در واقع کار اصلی چیلرها بر محور تغییر فاز یا حالت فیزیک ماده خنک کننده یا مبرد می­چرخد. در این بین اساس کار چیلرهای آب خنک بر متراکم سازی بخار یا گاز است.

یکی از مزایای چیلرهای آب خنک نسبت به چیلر هوا خنک این است که این چیلرها فضای کمتری را اشغال می‌کنند و می‌توانند در محیط‌های بسته نیز نصب شوند. همین مورد می­تواند هزینه نگهداری و تعمیر چیلر را تا حدودی کاهش داده و عمر مفید آن را بالا ببرد. مورد بعدی به عمر مفید بالاتر چیلر آب خنک باز می‌گردد. چیلرهای آب خنک نسبت به نوع دیگر چیلرها به پایداری و عمر مفید بالای خود معروف هستند.

مرتبط با همین مطلب
داکت اسپلیت

یکی از دلایلی که باعث می­شود گفته شود چیلرهای آب خنک نسبت به نوع دیگر چیلر  عملکرد بهتر و بازده بالاتری دارند، دمای حباب تر آنهاست. از آنجایی که دمای حباب تر همیشه از حباب خشک پایین­تر است، اختلاف بالایی بین میزان فعالیتی که چیلر آب خنک در دما و فشاری مشخص انجام می­دهد و فعالیتی که چیلر هوا خنک در همان دما و فشار انجام می­دهد وجود دارد؛ بنابراین ماده مبرد با اختلاف فشار و دمایی فاحش مشغول به فعالیت است و این به چیلر عملکرد مفیدتری می­دهد. البته نباید فراموش کرد که عملکرد مثبت چیلر به معیارهای دیگری نیز باز می­گردد.

همانطور که پیش­تر اشاره شد از چیلرهای آب خنک برای مصارف خانگی و غیر خانگی استفاده می­شود. چیلرهای آب خنک در سازه‌ها و ساختمان‌های بزرگ و متوسط، مانند بیمارستان‌ها، فرودگاه‌ها، کارخانه‌های تولیدی، کارگاه‌های صنعتی، مراکز خرید و حتی ساختمان‌های مسکونی یافت می­شوند، اما همه اینها به شرطی است که مقدر آب کافی برای تأمین نیاز چیلر آب خنک وجود داشته باشد. در نهایت می­توان نتیجه گرفت چیلرهای آب خنک برای تأسیساتی با وسعت بالا یا متوسط مناسب هستند که دسترسی کافی به آب دارند و با مشکل کم آبی مواجه نیستند. همچنین که استفاده از این چیلرها در شهرهای مرطوب توصیه نمی­شود.

در واقع یکی از محدودیت‌های مربوط به استفاده از چیلرهای آب خنک، استفاده مقدار آب بسیار بالای آنهاست. به این ترتیب چیلر آب خنک برای مناطقی که با کمبود آب دست و پنجه نرم می­کنند مناسب نیست و نمی­تواند جوابگو باشد. همچنین که تأمین آب آن هم هزینه مربوط به خود را دارد.

مرتبط با همین مطلب
هواساز
چیلر مبنا