دستگاه چیلد بیم  Chilled Beams

نحوه عملکرد دستگاه چیلد بیم راتا تولید شرکت مبنا

دستگاه Chilled Beams از نظر نحوه عملکرد به دو دسته فعال (Active) و غیرفعال (Passive) تقسیم‌بندی می‌شود. این سیستم تهویه مطبوع با رویکرد کاهش مصرف انرژی، طراحی و وارد بازار شده است. در این سیستم به منظور جلوگیری از تقطیر رطوبت موجود در هوا بر روی کویل، دمای سطح کویل باید کمی بالاتر از دمای نقطه شبنم هوای داخل باشد. از این رو چیلر، آب را با دمای بالاتری تولید کرده که موجب کاهش سایز دستگاه و صرفه‌جویی در مصرف انرژی می‌شود.

دستگاه چیلد بیم راتا تولید شرکت مبنا

دستگاه چیلد بیم راتا تولید شرکت مبنا

دستگاه چیلد بیم راتا و سیستم غیر فعال (Passive)

سیستم غیر فعال شامل یک کویل جاسازی شده در سقف کاذب است که با استفاده از جریان طبیعی هوای گرم به تهویه محل نصب می‌پردازد. به این صورت که هوای گرم به دلیل کاهش چگالی به سمت سقف کاذب و کویل جای گرفته در آن بالا رفته، از روی کویل سرمایشی عبور کرده و با کاهش دما و افزایش چگالی هوا به سمت پایین جریان پیدا می‌کند. سپس دوباره گرم شده و با ادامه پیدا کردن این فرآیند تهویه اتاق صورت می‌گیرد. البته این روش جهت ایجاد گرمایش مناسب نیست و فقط کاربرد سرمایشی دارد.

دستگاه چیلد بیم راتا و سیستم فعال (Active)

در سیستم چیلد بیم با رویکرد فعال، هوای خروجی از هواساز قبل از ورودی به اتاق از روی یک کویل عبور می‌کند. این کویل بار سرمایشی و گرمایشی مورد نیاز اتاق را فراهم کرده و به دلیل جریان ایجاد شده توسط فن هواساز، محدودیتی در ایجاد سرمایش و گرمایش ندارد. کویل داخلی به صورت دو لوله و چهار لوله قابل اجرا است و در حالت 4لوله امکان ایجاد همزمان سرمایش و گرمایش در قسمت‌های مختلف ساختمان را برای کاربران فراهم می‌آورد. از این رو سیستم با عملکرد فعال کاربرد بیشتری نسبت به سیستم غیرفعال دارد.

دستگاه چیلد بیم راتا تولید شرکت مبنا

مزایای سیستم Chilled Water در دستگاه چیلد بیم راتا شرکت مبنا

  • نصب، راه‌اندازی و تعمیر آسان
  • اشغال فضای کمتر به دلیل عدم وجود فن داخل یونیت داخلی و عدم اشغال فضای کف و دیواره‌ها
  • بازده بالا و صرفه‌جویی در مصرف انرژی
  • کاهش صدای ناشی از جریان هوا در سیستم‌های تهویه مطبوع
  • فراهم کردن هوای تازه و تهویه شده مورد نیاز
  • کاهش هزینه‌های اولیه با کاهش ابعاد دستگاه
  • عدم نیاز به کانال‌کشی بزرگ و طولانی
  • امکان استفاده در تهویه بیمارستان‌ها ، اداره‌ها و …

دستگاه چیلد بیم راتا تولید شرکت مبنا