مزایای بویلرهای چگالشی چیست؟

مزایای بویلرهای چگالشی چیست؟

مزایای بویلرهای چگالشی
تعداد نظرات :0
آنچه در این مقاله میخوانید ..

مزایای بویلرهای چگالشی چیست؟

مزایای بويلرهاي چگالشي همان مسأله‌ای است که ذهن مهندسان، متخصصان و مالکانی که در نظر دارند تا بهره‌وری تأسیسات ساختمان خود را افزایش دهند را به خود مشغول می‌کند. در واقع آگاهی از مزایای بویلرهای چگالشی به مالکان و سازندگان ساختمان‌ها با کاربری‌های مختلف کمک می‌کند تا برای تأمین گرمایش و آب گرم مصرفی ساختمان مورد نظر خود، بهترین گزینه را برای موتورخانه ساختمان انتخاب کنند.

مزایای بویلرهای چگالشی بر چه اساسی تعریف می‌شوند؟

بویلرهای چگالشی، بر اساس اصل بازيافت گرماي هدر رفته عمل مي‌كنند، اما در بويلرهاي غير چگالشي يا دیگ‌های سنتی  اين گرما از طريق دودكش به فضاي بيرون رفته و به هدر مي‌رود. با توجه به افزايش مداوم قيمت انرژي، گرايش اكثر خانه‌ها و شركت‌ها به سمت گزينه‌هاي اثربخش‌تر و كارآمدتر معطوف شده است.

برخی از مزایای بویلرهای چگالشی کدامند؟

مزایای بویلرهای چگالشی

یکی دیگر از مزایای بویلرهای چگالشی استفاده از مبدل‌هاي حرارتي با تركيبات آلومينيوم – سیلیکون مي‌باشد.

مزایای بويلرهاي چگالشي موارد مختلفی را شامل می‌شوند، که برخی از این موارد عبارت‌اند از:

  • باعث كاهش انتشار دي‌اكسيدكربن مي شوند و به مقابله با گرم شدن زمين كمك مي‌نمايند.
  • باعث بهبود و ارتقای راندمان گرمایش ساختمان شده و از اين‌رو هزينه‌هاي مصرف سوخت را كاهش مي‌دهند.

مزایای بویلرهای چگالشی به دلیل به كارگيري مبدل حرارتي آلومینیومی حاصل می‌شوند، همین موارد باعث افزايش انتقال حرارت از مشعل شده و همچنين گرماي مفيدي كه از دودكش اتلاف مي‌شود را نيز بازيافت مي‌كند. مبدل‌هاي حرارتي در بويلرهاي چگالشي از تركيبات آلومينيوم – سیلیکون مي‌باشند.

مایع حاصل از چگالش در بویلرهای چگالشی چه ویژگی دارد؟

بر خلاف باور تعدادی از افراد که گمان می‌کنند، مايع توليد شده از چگالش كه حالت اسيدي دارد و ممكن است باعث خوردگي مبدل حرارتي آلومينيومي گردد و عمر مفيد بويلر را كاهش دهد، شواهد تجربي صحت چنين ادعايي را تاييد نمي‌كنند. هنگامي كه بويلر در حالت چگالشي مي‌باشد. (باید توجه داشت، بويلرهاي چگالشي هميشه در حال چگالش نمي‌باشند) گازهاي احتراقي، «گرماي نهان» خود را به مبدل حرارتي درون بويلر مي‌دهند. در نتيجه دماي گازهاي خروجي در دودكش بويلر چگالشي، معمولا بين50 تا 60 سلسيوس است كه در بويلرهاي غيرچگالشي بين 120تا 180 درجه مي‌باشد و در بويلر‌هاي چگالشي مايعي حاصل از چگالش به وجود مي‌آيد.

يك بويلر چگالشي به دليل دارا بودن مبدل حرارتي آلومینیومی، با راندمان بالاتر، هميشه از يك بويلر غير چگالشي داراي بهره‌وری بیشتری است. مزاياي بويلرهاي چگالشي بسيار زیاد است، ولي سؤالاتي در خصوص اين بويلرها وجود دارد كه پاسخگویی به آن‌ها نحوه‌ی عملکرد این بویلرها را بهتر تشریح می‌کند.

آیا بويلرهاي چگالشي تنها زماني كه در حالت چگالش كامل هستند داراي راندمان بالايي هستند؟

مزایای بویلرهای چگالشی

از جمله مزایای بویلرهای چگالشی گازسوز راندمان فصلي مابين 84 تا 92 درصد در قياس با بويلرهاي غيرچگالشي (حدود 78درصد) مي‌باشد.

خير، بویلرهای چگالشی هم در حالت چگالش و هم در وضعیت عادی در مقایسه با دیگ‌های سنتی و بویلرهای متعارف، عملکرد بهتری دارند. به دليل دارا بودن مبدل حرارتي آلومینیوم – سیلیکون، اين بويلرها نيازي به کار مداوم در حالت چگالش ندارد تا داراي راندمان بالاتري باشد. به طور عمومي يك بويلر چگالشي گازسوز داراي راندمان فصلي مابين 84 تا 92 درصد در قياس با بويلرهاي غيرچگالشي (حدود 78درصد) مي‌باشد كه اين راندمان در بويلرهاي قديمي‌تر  به 55 تا 65 درصد نیز مي‌رسد.

آیا بويلرهاي چگالشي گران هستند؟

شاید در گذشته، بويلرهاي چگالشي به دليل به كار بردن مواد تشکیل‌دهنده‌ی مبدل‌هاي حرارتي مقداری  گران بودند. اما در سال‌های اخیر با پیشرفت فناوري و در دسترس بودن بسیاری از اجزای مورد نیاز در ساخت بویلر چگالشی، این هزینه‌ها نیز کاهش پیدا کرده‌اند. از سوی دیگر، با توجه به بازده و کارآیی بویلرهای چگالشی آلومینیومی و صرفه‌جویی ناشی از استفاده از بویلرهای چگالشی در فضای معماری، این بویلرها قيمت‌ خيلي بالايي ندارند.

آیا بويلرهاي چگالشي نيازمند رادياتورهاي بزرگ با چندین پره می‌باشند؟

خیر، هیچ الزامی به استفاده از رادیاتورهای بزرگ در کنار بویلرهای چگالشی وجود ندارد و از جمله مزایای بویلرهای چگالشی این مسأله است که به سادگی می‌توان این بویلرها را جایگزین دیگ‌های چدنی و موتورخانه‌های سنتی کرد.

آیا نصب و راه‌اندازي بويلرهای چگالشی آلومینیومی دشوار است؟

مزایای بویلرهای چگالشی

نصب و راه‌اندازی آسان، از جمله مزایای بویلرهای چگالشی به حساب می‌آید

خیر، دست بر قضا نصب و راه‌اندازی آسان، از جمله مزایای بویلرهای چگالشی به حساب می‌آید، چرا که امکان جدا کردن اجزای مختلف بویلر چگالشی و نصب آن در محل پروژه وجود دارد و بویلرهای چگالشی به نسبت بار گرمایشی تولیدی در مقایسه با دیگ‌های چدنی و موتورخانه‌های سنتی به فضای بسیار کم‌تری نیاز دارند.

تنها تفاوت بویلر چگالشی آلومینیومی در قياس با يك بويلر غيرچگالشي این است که این دسته از بویلرها، به يك آب‌گذر برای خروج مایع متراکم حاصل از چگالش در بویلر نیاز دارند. البته، يك متخصص تأسیسات مجرب به سادگی مكان مناسب براي آب‌گذر و لوله سرريز پلاستيكي را جانمایی می‌کند.

آیا تعمیر و نگهداري بويلرهاي چگالشي از دیگ‌های چدنی دشوارتر است؟

خیر، بویلرهای چگالشی آلومینیومی در مقایسه با دیگ‌های سنتی، عملکرد پیچیده‌تری ندارند و در بسیاری از مواقع تنها نگهداری و مراقبت دوره‌ای مورد نیاز برای بویلرهای چگالشی آلومینیومی، اطمینان از تمیز بودن آب‌گذر و لوله‌ی سرریز پلاستیکی است.

آیا مايع چگالش تولید شده در بویلرهای چگالشی دردسرساز خواهد بود؟

مزایای بویلرهای چگالشی

در بویلرهای چگالشی آلومینیومی، تنها فقط يك ليتر در ساعت مايع چگالش توليد مي‌شود.

خیر مایع چگالش حاصل از بویلرهای چگالشی، هیچ مشکلی ایجاد نمی‌کند. در بویلرهای چگالشی آلومینیومی، تنها فقط يك ليتر در ساعت مايع چگالش توليد مي‌شود كه PH یا حالت اسیدی آن، مابين 3.5 تا 5 است و همانطور كه توضيح داده شد اين مايع نیز، بوسيله آب‌گذر معمولي آن هم از جنس پلاستيك، به بيرون خارج مي‌شود.

چرا بویلر چگالشی آلومینیومی راتا بهترین گزینه در میان بویلرهای موجود است؟

مزایای بویلرهای چگالشی

سطوح بدون درز و جوش مبدل‌های آلومینیوم_سیلیکون عامل مهم برتری مبدل‌های آلومینیومی بویلرهای چگالشی راتا در مقایسه با بویلرهای چگالشی استنلس استیل جوشکاری شده است.

مبدل بویلرهای چگالشی راتا تولید شرکت مبنا از جنس آلیاژ آلومینیوم-سیلیکون و دارای ضخامت یکنواخت در تمام نقاط، بدون درز و جوش است و از مقاومت بالایی در برابر خوردگی برخوردار است. باید به این نکته توجه داشت که تماس دائم سطوح با میعانات اسیدی و تنش‌های ایجاد شده در اثر جوشکاری و پرسکاری سبب تضعیف مبدل می‌شوند. بنابراین، سطوح بدون درز و جوش مبدل‌های آلومینیوم_سیلیکون عامل مهم برتری مبدل‌های آلومینیومی بویلرهای چگالشی راتا در مقایسه با بویلرهای چگالشی استنلس استیل جوشکاری شده است.

برای مشاوره‌ی فنی و اطلاع از شرایط خرید بویلر چگالشی آلومنیومی راتا تولید شرکت مبنا با واحد فروش و بازاریابی شرکت مبنا تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *