دیگ چگالشی چه مزایایی دارد؟

دیگ چگالشی چه مزایایی دارد؟

دیگ چگالشی چه مزایایی دارد
تعداد نظرات :0
آنچه در این مقاله میخوانید ..

دیگ چگالشی چه مزایایی دارد؟

دیگ چگالشی مزایای و فواید بسیاری دارند که این بویلرها را به یکی از پرطرفدارترین انتخاب‌ها برای تجهیز موتورخانه در کشورهای توسعه یافته تبدیل کرده است و به طوری که تقریبا از سال 2005 به این سو در کشور بریتانیا تنها شاهد نصب دیگ چگالشی بوده‌ایم.

دیگ چگالشی کارآ و کارآمد؛

دیگ یا بویلر چگالشی نیز خانه های ما را گرم می‌کنند و آب گرم مصرفی را با سوزاندن گاز در اختیار ما قرار می‌دهند، درست مانند مدل‌های بدون چگالش. با این حال، آنها بسیار کارآمدتر از دیگ‌های قدیمی و موتورخانه‌های سنتی هستند، زیرا دیگ‌های چگالشی این قابلیت را دارند تا گرما را از گازهای زائدی بازیابی کنند که از راه دودکش از دست می‌روند.

در این مقاله تلاش می‌کنیم تا اطلاعات تقریبا جامع و کاملی درباره‌ی دیگ چگالشی آلومینیومی پدیده‌ی جدید صنعت تأسیسات و حوزه‌ی گرمایش در اختیار شما قرار دهیم و به پرسش‌های احتمالی شما درباره‌ی دیگ‌های چگالشی پاسخ دهیم.

دیگ چگالشی چگونه کار می‌کند؟

دیگ چگالشی چه مزایایی دارد

یکی از ویژگی‌های بارز دیگ یا بویلر چگالشی آلومینیومی عدم اتلاف حرارت در دیگ یا بویلر چگالشی است.

دیگ چگالشی به محض روشن شدن، سوخت را می سوزاند تا گرمایی ایجاد کند که به رادیاتور، فن‌کویل یا وسایل گرمایشی خانه شما منتقل می شود. یکی از ویژگی‌های بارز دیگ یا بویلر چگالشی آلومینیومی که این نوع بویلر را از دیگ‌های چدنی و دیگ بخار متمایز می‌کند، عدم اتلاف حرارت در دیگ یا بویلر چگالشی است.

دیگ‌های چگالشی چگونه از اتلاف حرارت جلوگیری می‌کنند؟

دیگ چگالشی چه مزایایی دارد

دیگ چگالشی، از انرژی کمتری برای شروع مجدد فرآیند گرم کردن آب در گردش در سیستم استفاده می‌کند.

برخلاف دیگ غیر چگالشی، دیگ یا بویلرهای چگالشی، بخشی از انرژی گرمایی موجود در گازهای ناشی از سوزاندن سوخت را نیز جذب می‌کنند. از این انرژی گرمایی می‌توان برای مقاصد مختلفی استفاده کرد، برای مثال دیگ یا بویلر چگالشی در سیستم‌های بسته، از این انرژی گرمایی جذب شده برای گرم کردن آب برگشتی به دیگ، استفاده می‌کنند. بدین ترتیب، دیگ چگالشی، از انرژی کمتری برای شروع مجدد فرآیند گرم کردن آب در گردش در سیستم استفاده می‌کند.

آشنایی با اجزای دیگ چگالشی در عمل

تصویر زیر تمام قطعات یک دیگ یا بویلر چگالشی را نشان می دهد و به ما کمک می‌کند تا نحوه عملکرد این نوع دیگ‌ها را بهتر درک کنیم.

دیگ چگالشی چه مزایایی دارد

در بویلرهای چگالشی، مبدل حرارتی وظیفه‌ی گرم کردن آب در گردش و کاهش حرارت گازهای ورودی را بر عهده دارد.

در بویلرهای چگالشی، از یک مبدل حرارتی استفاده می‌شود که وظیفه‌ی گرم کردن آب در گردش و کاهش حرارت گازهای ورودی را بر عهده دارد. نهایتا نیز این گازها از طریق دودکش دیگ چگالشی در فضای آزاد تخلیه می‌شوند.

چرا به این نوع دیگ‌ها، چگالشی گفته می‌شود؟

در دیگ‌های چگالشی از طریق چگالش و متراکم شدن، گازهای ناشی از سوزاندن سوخت، خنک شده و گرمای نهان موجود در آن‌ها آزاد می‌شوند. به همین دلیل نیز به این نوع خاص از دیگ‌ها، دیگ یا بویلر چگالشی گفته می‌شود.

دیگ چگالشی چه مزایایی دارد؟

دیگ چگالشی چه مزایایی دارد

بویلرهای چگالشی انرژی بسیار کم‌تری در مقایسه با موتورخانه‌های سنتی استفاده می‌کنند.

بویلر چگالشی مزایای زیادی نسبت به دیگ‌های سنتی دارد، اما مزیت اصلی این نوع دیگ‌ها، راندمان بسیار بالای دیگ‌های چگالشی است. این راندمان بالا به این معناست که بویلرهای چگالشی انرژی بسیار کم‌تری در مقایسه با موتورخانه‌های سنتی استفاده می‌کنند، هزینه‌ی کم‌تری در قالب قبوض گاز و برق به ساکنان تحمیل می‌کنند و با محیط زیست نیز سازگاری بیشتری دارند.

دیگ‌های چگالشی، فضای بسیار کم‌‌تری در مقایسه با دیگ‌های سنتی به خود اختصاص می‌دهند و دودکش پلاستیکی این نوع بویلرها در مقایسه با دودکش‌های چدنی رایج در موتورخانه‌های سنتی، به فضای بسیار کم‌تری نیاز دارند.

تفاوت بین دیگ‌های چگالشی و بویلر Combi چیست؟

بویلرهای چگالشی Combi، نوعی بویلر چگالشی هستند که همزمان در قالب یک بسته‌ی کامل، گرمایش ساختمان و تأمین آب گرم مصرفی را انجام می‌دهند. نوع کاربری، مساحت فضا، اقلیم و آب و هوا از جمله عواملی هستند که بر انتخاب نهایی میان دیگ یا بویلر چگالشی به صورت سیستم حرارت مرکزی یا بویلر چگالشی Combi تأثیر می‌گذارد.

چرا دیگ‌های چگالشی به لوله میعانات نیاز دارند؟

دیگ چگالشی چه مزایایی دارد

بویلرهای چگالشی از طریق متراکم کردن گازهای تولیدی، از هدر رفت حرارت، جلوگیری می‌کنند.

همانطور که در بالا نیز توضیح داده شد، بویلرهای چگالشی از طریق متراکم کردن گازهای تولیدی ناشی از سوزاندن سوخت مصرفی، آن‌ها را خنک نموده و از هدر رفت حرارت از طریق دودهای ناشی از احتراق جلوگیری می‌کنند. در جریان این فرآیند چگالش و متراکم نمودن گاز، بخشی از گاز موجود در اثر میعان به مایع تبدیل می‌شود.

به همین دلیل نیز بویلر چگالشی به لوله میعانی نیاز دارد تا میعانات حاصل از عمل چگالش را از طریق فاضلاب شهری تخلیه کند.

دودکش دیگ چگالشی چه موادی را خارج می‌کند؟

دیگ چگالشی چه مزایایی دارد

در بویلرها چگالشی می‌توان از دودکش پلاستیکی با قطری به مراتب کم‌تر از دودکش‌های چدنی موتورخانه‌های سنتی استفاده کرد.

با توجه به اینکه حرارت موجود در گازهای ناشی از احتراق بویلرهای چگالشی، پیش از خروج جذب می‌شوند، در این نوع بویلرها می‌توان از دودکش پلاستیکی با قطری به مراتب کم‌تر از دودکش‌های چدنی موتورخانه‌های سنتی استفاده کرد. عموما بویلرهای چگالشی از طریق دودکش بویلر، دی‌اکسید کربن و بخار آب ایجاد شده در فرآیند احتراق را تخلیه می‌کنند.

بازدیدهای دوره‌ای و به موقع کمک می‌کند تا از انتشار گازهای خطرناکی مانند مونواکسید کربن از دیگ چگالشی جلوگیری کنیم و میزان انتشار دی‌اکسید کربن را نیز تحت کنترل داشته باشیم.

بویلر چگالشی چقدر آب میعان تولید می‌کند؟

بویلر چگالشی در صورتی که به طور مؤثر فعالیت داشته باشد، در هر ساعت مقدار میعنی میعانات از بویلرهای چگالشی تخلیه می‌شود که این مقدار متناسب با ظرفیت بویلر متفاوت است اما به صورت میانگین می‌توان گفت یک بویلر چگالشی حدود 2 لیتر میعانات تولید می‌کند. این میعانات باید مستقیما از طریق لوله میعانات در فاضلاب شهری تخلیه شوند.

بهتر است دیگ چگالشی در چه دمایی تنظیم شود؟

دیگ چگالشی چه مزایایی دارد

تنظیم خودکار دمای سیستم، یکی دیگر از مزایای بویلرهای چگالشی محسوب می‌شود.

یکی از مزایای بویلرهای چگالشی، امکان تنظیم خودکار دمای سیستم، متناسب با دمای محیط پیرامونی است، بنابراین، بویلرهای چگالشی برای اینکه عمل چگالش به درستی انجام شود، به صورت خودکار بهترین دمای ممکن برای تأمین گرمایش و آب گرم مصرفی ساختمان را تنظیم می‌کنند.

به خاطر داشته باشید که این دمای آب رادیاتور (در سیستم‌های حرارت مرکزی که از رادیاتور استفاده می‌کنند) و آب مصرفی است، نه دمایی که ممکن است ترموستات را روی آن تنظیم می‌کنید.

آیا دیگ‌های چگالشی به مخزن کوئل آب گرم نیز نیاز دارند؟

دیگ چگالشی مزایایی دارد

برای آشنایی با ویژگی‌های مبدل آب گرم مصرفی رگومک به مقاله «منبع کویلی و مشکل تأمین آب گرم بهداشتی و عفونت لژیونلا» در سایت مبنا مراجعه کنید.

بویلرهای چگالشی برای کار کردن لزوماً به مخزن یا کوئل آب گرم نیاز ندارند، البته این مسأله تا حد زیادی به ویژگی‌های پروژه‌ی مورد نظر بستگی دارد. به عنوان مثال، شاید بنابر شرایط موجود، برای یک پروژه‌ی ساختمانی به مخزن کوئل آب گرم نیاز باشد و برای پروژه‌ی دیگری خیر.

باید به این نکته نیز توجه داشت که استفاده از مبدل آب گرم مصرفی رگومک محصول جدید مبنا یکی از راهکارهای عملیاتی هنگام نصب دیگ چگالشی آلومینیومی برای حذف کوئل آب گرم است، برای آشنایی با ویژگی‌های مبدل آب گرم مصرفی رگومک به مقاله «منبع کویلی و مشکل تأمین آب گرم بهداشتی و عفونت لژیونلا» در سایت مبنا مراجعه کنید.

دیگ‌های چگالشی Combi نیز به مخزن آب گرم کویلی خارجی نیاز ندارند و در این نوع دیگ‌های چگالشی تمام اجزا در قالب یک پکیج در کنار هم گرد آمده‌اند.

محل مناسب برای نصب دیگ چگالشی کجاست؟

دیگ چگالشی مزایایی دارد

لازم است که دستورالعمل‌های ایمنی در مورد نصب دودکش بویلر چگالشی رعایت شود.

مهم‌ترین نکته برای نصب بویلرهای چگالشی، امکان خروج دودهای ناشی از احتراق به بیرون ساختمان از طریق دودکش است. بنابراین در صورتی که دستورالعمل‌های ایمنی در مورد نصب دودکش بویلر چگالشی رعایت شود و فضای مناسب برای تهویه و نگهداری دیگ وجود داشته باشد، امکان نصب دیگ یا بویلر چگالشی در قسمت‌های مختلف ساختمان از زیرزمین تا پشت بام وجود دارد.

آیا دیگ‌های چگالشی ایمن و قابل اعتماد هستند؟

دیگ چگالشی چه مزایایی دارد

مانند هر وسیله دیگری، باید از بویلرهای چگالشی مراقبت شود تا بهترین کارآیی را داشته باشند

بویلرهای چگالشی آزمایش‌های کنترل کیفی دقیقی را در کارخانه‌هایی نظیر شرکت مبنا پشت سر می‌گذارند، از سوی دیگر هر گونه گاز زائد و میعانات نیز از طریق دودکش و لوله میعانات تخلیه می‌شود. با این حال، مانند هر وسیله دیگری، باید از بویلرهای چگالشی مراقبت شود تا بهترین کارآیی را داشته باشند. به همین دلیل است که توصیه می‌شود حداقل سالی یک بار بویلر چگالشی را مورد بازدید قرار دهید.

آیا بویلرهای چگالشی مونوکسید کربن تولید می‌کنند؟

دیگ چگالشی چه مزایایی دارد

دودکش دیگ چگالشی باید به فضای بیرونی ساختمان دسترسی داشته باشد.

بویلرهای چگالشی بسیار ایمن هستند و گازهای مضر کمتری نسبت به موتورخانه‌های سنتی تولید می‌کنند. اگرچه آنها به طور طبیعی می توانند مقادیر کمی مونوکسید کربن تولید کنند، اما همین مقدار نیز، به طور ایمن از طریق لوله دودکش خارج می‌شود، به همین دلیل است که دودکش دیگ چگالشی باید به فضای بیرونی ساختمان دسترسی داشته باشد.

در صورت وجود هر سؤال و پرسش خاصی در رابطه با نحوه‌ی کار، سفارش یا خرید دیگ چگالشی با واحد فروش و بازاریابی شرکت مبنا تماس بگیرید.

منبع: idealheating.com ؛

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *