چیلر فلادد راتا محصول جدید شرکت مبنا

چیلر فلادد راتا محصول جدید شرکت مبنا

چیلر فلادد راتا شرکت مبنا flooded chiller
تعداد نظرات :0
آنچه در این مقاله میخوانید ..

چیلر فلادد راتا محصول جدید شرکت مبنا

چیلر فلادد راتا محصول جدید شرکت مبنا

چیلر فلادد یکی از انواع چیلر است که با توجه به نوع اواپراتور به کار رفته در آن تعریف و دسته‌بندی می‌شود، یعنی در چیلر فلادد از اواپراتورهای فلادد (مستغرق یا غرقابی) استفاده می‌شود.

در اواپراتورهای فلادد امکان کنترل میزان مایع مبرد در دستگاه چیلر وجود دارد، چرا که در چیـلر فلادد به جای اینکه مایع مبرد در داخل لوله‌های اواپراتور قرار بگیرد، در اطراف لوله‌ها قرار می‌گیرند و این لوله‌ها هستند که بر خلاف چیلرهای خشک یا مستقیم، در داخل آب قرار داده می‌شوند.

چیلر فلادد راتا شرکت مبنا flooded chiller

چیلر فلادد و علت انتخاب صفت فلادد برای این چیلر

در چیلر فلادد مثل هر چیلر دیگری با سه قسمت اصلی روبه‌رو هستیم: کمپرسور چیلر، اواپراتور چیلر و کندانسور چیلر. علت نامگذاری چیـلر فلادد نیز به عملکرد اواپراتور این نوع چیلرها باز می‌گردد، چرا که چیلر فلادد از اواپراتور پوسته، لوله‌ای استفاده می‌کند که عملکردی متفاوت با اواپراتور چیلرهای خشک یا مستقیم دارد.

عموما به دلیل اهمیت بسیار زیاد کمپرسورها در چرخه‌ی کاری چیلر، شاهدیم که کمپرسورهای چیلر شناخته شده‌ترین قسمت این سیستم‌های سرمایشی هستند و متخصصان حوزه‌ی تهویه مطبوع، چیلرها را بر اساس نوع کمپرسور به کار رفته به دو دسته‌ی چیلر اسکرال و چیلر اسکرو تقسیم می‌کنند.

چرا اواپراتور چیلر مهم است؟

علی‌رغم کم‌تر شناخته شده‌تر بودن اواپراتورهای چیلر، این قسمت نیز نقشی کلیدی در عملکرد تأمین سرمایش چیلر بازی می‌کند. به همین دلیل نیز برای آشنایی با چیلر فلادد باید با نحوه‌ی کار اواپراتور در چیلر به خوبی آشنا شویم.

در چیلرهایی که با اواپراتور خشک یا معمولی کار می‌کنند، مایع مبرد از داخل مبدل گرمایشی عبور داده می‌شود،

 اما در چیـلر فلادد جوشش مایع مبرد در داخل پوسته، آبی که از داخل لوله‌ها می‌گذرد را سرد می‌کند.

چیلر فلادد راتا شرکت مبنا flooded chiller

اجزای اواپراتور چیلر فلادد چه ویژگی‌هایی دارند؟

در چیلرهای فلادد، به دلیل اینکه ورود مایع از قسمت پایین اواپراتور اتفاق می‌افتد، قطر لوله‌هایی که برای عبور آب در نظر گرفته می‌شوند، اهمیت زیادی پیدا می‌کنند و هر چه قطر لوله‌ها بیشتر باشد، لازم است که فاصله آکس باکس لوله‌های تعبیه شده در اواپراتور هم از یکدیگر بیشتر باشد.

شرکت مبنا و تولید اولین اواپراتور فلادد در ایران

شرکت مبنا به عنوان اولین شرکت طراح و سازنده‌ی اواپراتورهای فلادد در ایران، طراحی و ساخت چیلر فلادد راتا را به گونه‌ای انجام داده است که فاصله‌گذاری لوله‌ها در داخل اواپراتور چیـلر فلادد به گونه‌ای سازماندهی شده باشد که در سریع‌ترین شکل ممکن بخار مبرد را به سمت بالا هدایت کند و بدین ترتیب راندمان و کارآیی چیلر به بالاترین سطح ممکن برسد.

چالش اساسی در طراحی و ساخت چیلرهای فلادد این نکته است که باید ساخت چیلر به گونه‌ای صورت پذیرد که کم‌ترین مقدار یا کمینه روغن وارد اواپراتور شود و از طرف دیگر نیز روغنی که روی سطح مایع مبرد داخل شل ایجاد می‌شود،  به سرعت ساکشن و مکیده شود و به کمپرسور بازگردانده شود، تا خطری اواپراتور را تهدید نکند.

چیلر فلادد راتا شرکت مبنا flooded chiller

راهکار مبنا برای جلوگیری از ورود روغن از کمپرسور به اواپراتور در چیلر فلادد

در چیلرهای معمولی شیر انبساط طراحی می‌شود تا بر اثر سوپرهیت، جریان مایع مبرد را تنظیم کند، اما در چیلر فلادد مبنا یک تنظیم‌گر وجود دارد که بر اثر سطح مشخصی از میزان جریان مایع مبرد در اواپراتور چیلر، شیر ورودی را می‌بندد یا در صورت لزوم باز می‌کند.

همین تنظیم‌گر است که هوشمندانه‌تر از شیر انبساط عمل می‌کند و راه ورود روغن به اواپراتور چیلر را می‌بندد.

تعمیر و سرویس چیلر فلادد راتا در مقایسه با چیلرهای معمولی

پوسته و لوله‌ی اواپراتور از جمله مهم‌ترین قسمت‌های چیلر به منظور سرویس، نگهداری و شست‌وشوی دستگاه محسوب می‌شود.

با این توضیح و با توجه به اینکه شست‌وشوی داخل لوله از شست‌وشوی شل راحت‌تر است. عملا با توجه به عبور آب سختی‌گیری شده از لوله‌ها، سرویس، نگهداری و تمیز کردن اواپراتور چیـلر فلادد در مقایسه با چیلرهای معمولی، ساده‌تر و مقرون به صرفه‌تر است.

چرا چیلر فلادد در مقایسه با چیلرهای معمولی، عملکرد بهتری دارد؟

مبرد همیشه در 2 فاز یا حالت بخار و مایع وجود دارد، وقتی مبرد داخل لوله‌ها قرار بگیرد، یعنی هر دو حالت بخار و مایع نیز داخل لوله می‌شوند، اما بخار مبرد، سرمایش چندانی ایجاد نمی‌کند، بلکه این مایع مبرد است که سرمایش ایجاد می‌کند.

در چیلرهای فلادد تنها در نصف شل یا پوسته، لوله تعبیه شده است و همیشه در قسمت اواپراتور، مایع پایین و بخار بالا جمع می‌شود. به همین دلیل لوله‌های کویل اواپراتور فلادد، همیشه در مبرد مایع مستغرق هستند و فلادد از کل سرمایش مایع استفاده می‌کند، پس در مقایسه با فناوری چیلر معمولی، در چیلرهای فلادد می‌توان دمای مایع مبرد را چند درجه‌ای بالاتر در نظر گرفت.

چیلر فلادد راتا شرکت مبنا flooded chiller

ویژگی‌های چیلرهای فلادد راتا تولید مبنا

با توجه به نکات ذکر شده در این مطلب، برخی از ویژگی‌های چیلر فلادد راتا به عنوان محصول جدید مبنا به اختصار عبارت‌اند از:

  • طراحی کامل و ساخت اواپراتور فلادد برای اولین بار در ایران
  • کاهش مصرف برق چیلر به میزان 15 درصد
  • کاهش خطر برگشت مایع به کمپرسور
  • عدم نیاز به وجود سوپرهیت در ورودی کمپرسور
  • افزایش بازدهی حرارتی اواپراتور

برای سفارش و خرید چیلر فلادد راتا و آگاهی از مشخصات فنی چیلر و لیست قیمت محصولات تهویه مطبوع مبنا با واحد فروش و بازاریابی شرکت مبنا تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *