فن کویل یونیت چیست و چه اجزایی دارد؟

فن کویل فن کوئل یونیت چیست و چه اجزایی دارد سیستم تهویه مطبوع ،داکت اسپلیت ، کویل فین دار ،ترموستات فن کویل،
تعداد نظرات :0
آنچه در این مقاله میخوانید ..

فن کویل یونیت چیست و چه اجزایی دارد؟

فن کویل یونیت چیست و چه اجزایی دارد؟

فن کویل یونیت از جمله دستگاه‌های تهویه مطبوع است که هم مانند تجهیزاتی چون داکت اسپیلیت و چیلر، دستی در تأمین سرمایش ساختمان دارد و هم مانند تجهیزاتی چون بویلر چگالشی آلومینیومی در تأمین گرمایش ساختمان دخیل است.

همانطور که از نام فن کویل مشخص است، این سیستم تهویه مطبوع از دو قسمت اصلی کویل و فن تشکیل شده است و در فصل سرما، گرمایش و در فصول گرم سال هم سرمایش ساختمان را تأمین می‌کند. نکته‌ای که هنگام استفاده از فن کویل باید به آن توجه داشت این مسأله است که این سیستم تهویه مطبوع در زمان تأمین سرمایش و گرمایش ساختمان برخلاف تجهیزاتی مانند داکت اسپلیت به داکت و کانال نیاز ندارد.

فن کویل فن کوئل یونیت چیست و چه اجزایی دارد سیستم تهویه مطبوع ،داکت اسپلیت ، کویل فین دار ،ترموستات فن کویل،

فن کویل یونیت چیست؟

فن کویل یونیت همان دستگاهی است که محیط پیرامونی را بدون نیاز به کانال یا داکت، گرم یا سرد می‌کند. هر سیستم فن کویل از یک کویل داخلی، فن دستگاه و فیلتر هوای ورودی تشکیل شده است.

هنگام کار دستگاه فن کویل یونیت، فن هوا را از کویل داخلی دستگاه که ماده‌ی مبرد نیز درون آن جریان دارد، عبور می‌دهد، تا متناسب با نیاز ساکنان و دمای محیط، هوای گرم یا سرد توسط فن کویل تأمین شود.

از فن کویل یونیت در ساختمان‌هایی با کاربری‌های اداری، تجاری و مسکونی استفاده می‌شود. عموما یونیت‌های فن کویل در یک دسته‌بندی کلی به دو گروه عمودی و افقی، تقسیم می‌شوند. از فن کویل‌های عمودی معمولا برای تأمین گرمایش و سرمایش، محیط‌های کوچک استفاده می‌شود، زیرا امکان نصب عمودی این نوع از فن کویل‌ها به صورت عمودی روی دیوار و سقف این قبیل فضاها به سادگی، میسر است.

اما از فن کویل‌های افقی برای تأمین سرمایش و گرمایش فضاهای بزرگ‌تر استفاده می‌شود، چرا که در این قبیل محیط‌ها، فضای لازم برای نصب افقی فن کویل روی زمین و حتی روی سقف در دسترس است.

فن کویل فن کوئل یونیت چیست و چه اجزایی دارد سیستم تهویه مطبوع ،داکت اسپلیت ، کویل فین دار ،ترموستات فن کویل،

قیمت فن کویل یونیت چقدر است؟

تعیین قیمت فن کویل یونیت با توجه به ظرفیت سرمایشی، ظرفیت گرمایشی، دمای آب خروجی و ورودی، دبی جریان آب، عملکرد فن کویل و نحوه‌ی نصب آن متغیر است، علاوه بر این ویژگی‌های عمومی، خصوصیات فیزیکی و نوع کاربری محل نصب فن کویل یونیت نیز در تعیین عدد نهایی قیمت فن کویل نقشی کلیدی ایفا می‌کند.

با توجه به این توضیحات به صورت کلی می‌توان قیمت انواع فن کویل یونیت را در بازه‌ای بین 7 تا 30 میلیون تومان در نظر گرفت.

آیا فن‌کویل یونیت‌ از ماده‌ی مبرد استفاده می‌کنند؟

همانطور که پیش‌تر اشاره شد، دستگاه‌های فن کویل نیز مانند چیلر و داکت اسپلیت برای تهویه مطبوع محیط، از ماده‌ی مبرد استفاده می‌کند. در دستگاه‌های فن کویل، ماده‌ی مبرد درون کویل داخلی دستگاه در گردش است و با روشن شدن دستگاه، فن دستگاه، با عبور هوا از کویل داخلی فن کویل، متناسب با تنظیمات پیش‌فرض دستگاه، دمای محیط را گرم یا سرد می‌کند.

در زمان تأمین گرما فن دستگاه هوا را از کویل‌هایی که ماده‌ی گرم در آن جریان دارد و در فصل سرد سال نیز از کویلی که با ماده‌ی مبرد سرد شده است، عبور می‌دهد.

فن کویل فن کوئل یونیت چیست و چه اجزایی دارد سیستم تهویه مطبوع ،داکت اسپلیت ، کویل فین دار ،ترموستات فن کویل،

اجزای مختلف فن کویل یونیت چه نقشی در گرمایش و سرمایش محیط دارند؟

فن کویل سیستم تهویه مطبوعی در محفظه‌ای چهار ضلعی است که شامل فنی الکتریکی، کویل فین دار (ترکیبی از لوله‌های مسی و فین آلومینیوم) و فیلتر هوا است. نقش فن در فن کویل به این صورت است که با حداکثر توان هوای بیرون را به سمت داخل بمکد و هوای مکیده شده را به سمت مخالف بدمد.

هوای دمیده شده در مسیر کویل‌های دستگاه حرکت می‌کند که متناسب با شرایط آب و هوایی آب گرم یا آب سرد داخل لوله‌های آن جریان دارد.

فیلتر فن کویل در محل ورود هوا به داخل فن کویل تعبیه شده است تا به عنوان یک صافی عمل کند و فن و کویل دستگاه را از گزند آسیب ذرات معلق موجود در هوا در امان نگه دارد.

در هر فن کویل یونیت از ترموستات فن کویل دیجیتال یا آنالوگ نیز برای کنترل دمای مطبوع محیط استفاده می‌شود. با استفاده از فرمان‌های الکتریکی همین ترموستات است که فن در دستگاه فن کویل خاموش و روشن می‌شود یا سرعت آن متناسب با نیاز کاربر در درجات مختلف تنظیم می‌شود.

فن کویل فن کوئل یونیت چیست و چه اجزایی دارد سیستم تهویه مطبوع ،داکت اسپلیت ، کویل فین دار ،ترموستات فن کویل،

فن کویل یونیت در مقایسه با سایر سیستم‌های تهویه مطبوع، چه مزیت‌هایی دارد؟

گاهی اوقات با توجه به تفکیک فضاهای مورد استفاده، لازم است تا امکان تنظیم دمای هر کدام از فضاهای مورد استفاده به صورت مستقل از سایر فضاها انجام شود. در چنین شرایطی 2 گزینه پیش روی ما وجود خواهد داشت، یا در هر کدام از اتاق‌ها و فضاها از سیستم اسپلیت استفاده شود و یا اینکه برای تهویه مطبوع کل فضای مورد نظر از فن کویل استفاده شود.

عموما با توجه به قیمت بالاتر طراحی و اجرای داکت اسپیلیت در مقایسه با خرید فن کویل و نصب آن، در صورتی که با توجه به مقیاس و نیازمندی‌های پروژه استفاده از داکت اسپیلیت توجیه اقتصادی نداشته باشد، فن کویل برای تأمین سرمایش و گرمایش چنین فضایی بهترین گزینه خواهد بود.

فن کویل فن کوئل یونیت چیست و چه اجزایی دارد سیستم تهویه مطبوع ،داکت اسپلیت ، کویل فین دار ،ترموستات فن کویل،

فن کویل یونیت چه انواعی دارد؟

انواع فن کویل را بر مبنای مشخصات فیزیکی فن کویل و شیوه‌ی نصب آن و یا نحوه‌ی عملکرد فن کویل در چند گروه دسته‌بندی می‌کنند:

در یک دسته‌بندی فن کویل یونیت را بر اساس نحوه‌ی قرارگیری آن در فضای مورد نظر به چهار دسته‌ی فن کویل سقفی، فن کویل کاستی، فن کویل دیواری، فن کویل زمینی و فن کویل کف‌خواب تقسیم می‌کنند.

در دسته‌بندی دیگر انواع فن کویل را بر مبنای نحوه‌ی عملکرد آن‌ها به 2 دسته‌ی فن کویل دو لوله‌ای و فن کویل چهار لوله‌ای تقسیم می‌کنند.

فن کویل فن کوئل یونیت چیست و چه اجزایی دارد سیستم تهویه مطبوع ،داکت اسپلیت ، کویل فین دار ،ترموستات فن کویل،

فن کویل دو لوله‌ای چطور کار می‌کند؟

فن کویل‌های دو لوله‌ای تنها از یک عدد کویل برای تأمین سرمایش و گرمایش محیط توسط فن کویل استفاده می‌کنند. به همین دلیل نیز در این نوع فن کویل‌ها تنها یک عدد لوله رفت و یک عدد لوله برگشت آب طراحی شده است که وظیفه‌ی انتقال آب به تنها مبدل حرارتی فن کویل را بر عهده دارد.

فن کویل‌های دو لوله‌ای تنها در یکی از حالت‌های سرمایشی یا گرمایشی کار می‌کنند. و این نوع فن کویل‌ها امکان فعالیت به صورت گرمایشی یا سرمایشی، به طور همزمان را ندارند. اما قیمت فن کویل دو لوله‌ای، مزیت این نوع فن کویل محسوب می‌شود، چرا که در مقایسه با مدل‌های دیگر بسیار مقرون به صرفه‌تر است.

فن کویل چهار لوله‌ای چطور کار می‌کند؟

فن کویل چهار لوله‌ای دو مبدل حرارتی را شامل می‌شود و که به هر کدام از این مبدل‌ها، یک لوله‌ی رفت و یک لوله‌ی برگشت، متصل می‌شود. به همین دلیل فن کویل چهار لوله‌ای این قابلیت را دارد تا به صورت همزمان هم برای تأمین گرمایش ساختمان و هم برای تأمین سرمایش مورد استفاده قرار بگیرد.

شاید قیمت فن کویل چهار لوله‌ای در مقایسه با فن کویل دو لوله‌ای، بالاتر باشد. اما این نوع فن کویل یونیت برای کاربری‌هایی که نیاز دارند تا در آنِ واحد، در یکی از اتاق‌ها از گرمایش و در اتاق دیگر از سرمایش استفاده کنند، بهترین گزینه در دسترس‌اند.

بنابراین با توجه به این قابلیت فن کویل‌های چهار لوله‌ای، در مکان‌هایی با کاربری‌های بیمارستانی، اداری، فروشگاهی و … استفاده شود.

در صورتی که از قابلیت سرمایشی فن کویل چهار لوله‌ای استفاده شود، می‌توان از این نوع فن کویل در حالت سرمایشی برای رطوبت‌زدایی از محیط نیز استفاده کرد. چرا که در این حالت، رطوبت هوا توسط فن کویل به مایع تبدیل می‌شود و رطوبت از هوا زدوده می‌‌شود.

فن کویل یونیت چه تفاوتی با هواساز دارد؟

افرادی که آشنایی زیادی با سیستم‌های تهویه مطبوع ندارند، ممکن است در تمیز قائل شدن میان عملکرد فن کویل و هواساز دچار مشکل شوند. برای اینکه این مسأله به خوبی روشن شود لازم است تا با جزئیات بیشتری، عملکرد فن کویل و هواساز را بررسی کنیم.

فن کویل‌ها از جمله سیستم‌های تهویه مطبوع‌اند که برخلاف هواساز بدون نیاز به داکت و کانال وظیفه‌ی گرمایشی و سرمایشی خود را انجام می‌دهد. و در مقابل، از فن کویل یونیت نمی‌توان برای مدیریت میزان رطوبت هوای محیط و تسویه و تأمین هوای پاکیزه و هایژنیک استفاده کرد.

البته از آنجا که عموما روی فن کویل دریچه‌ای نیز برای بازگشت هوای محیط به داخل دستگاه در نظر گرفته می‌شود. امکان تهویه‌ی هوای محیط و گردش هوای تازه توسط فن کویل، تا حدودی وجود خواهد داشت.

فن کویل فن کوئل یونیت چیست و چه اجزایی دارد سیستم تهویه مطبوع ،داکت اسپلیت ، کویل فین دار ،ترموستات فن کویل،

اولین تفاوت ملموس هواساز با فن کویل، در محل نصب آن‌ها است. نصب هواساز در فضای باز و بیرون ساختمان انجام می‌شود. اما فن کویل یونیت داخل محلی که تأمین سرمایش و گرمایش آن مد نظر است، نصب می‌شود.

از نظر تشابهات، هم هواساز و هم فن کویل فیلتر، فن برقی و مبدل حرارتی را شامل می‌شوند. اما هواساز علاوه بر اجزای ذکر شده، قسمت‌های دیگری نیز دارد که این امکان را برایش فراهم می‌کند. تا با استفاده از هوای بیرون ساختمان، هوای داخل ساختمان را نیز تازه و پالایش کند.

به همین دلیل نیز، بر خلاف فن کویل، هواساز نقش قابل توجهی در حفظ دی‌اکسید کربن محیط در بازه و محدوده‌ی نرمال بازی می‌کند.

هم فن کویل و هم دستگاه هواساز، هر دو با استفاده از آب سرد یا گرمی که داخل کویل در جریان است. گرمایش یا سرمایش ساختمان را تأمین می‌کنند.

فن کویل یونیت چه تفاوتی با سیستم اسپلیت دارد؟

گاهی اوقات بدون داشتن اطلاعات فنی، امکان تمیز دادن یونیت داخلی اسپلیت از فن کویل، بسیار دشوار است. به همین دلیل باید توجه داشت که درون یونیت داخلی اسپلیت، تنها گاز مبرد در جریان است، اما در مقابل، فن کویل تنها با گردش جریان آب سرمایش یا گرمایش را تأمین می‌کند.

با این توضیحات باید توجه داشت که مبدل حرارتی تعبیه شده برای فن کویل یونیت برای گردش آب، طراحی شده است. اما مبدل حرارتی اسپیلیت تنها با چرخش گاز مبرد انتقال حرارت را انجام می‌دهد.

فن کویل فن کوئل یونیت چیست و چه اجزایی دارد سیستم تهویه مطبوع ،داکت اسپلیت ، کویل فین دار ،ترموستات فن کویل،

فن کویل شرکت مبنا چه ویژگی‌هایی دارد؟

طراحی دقیق بر اساس استانداردهای ملی و بین‌المللی، تلاش مستمر برای بهینه كردن طراحی و سال‌ها سابقه همکاری با معتبرترین برندهای تولیدکننده تجهیزات سرمایشی، گرمایشی و تهویه مطبوع، منجر به تولید محصولاتی باكیفیت و قابل رقابت با بهترین نمونه‌های خارجی شده است. در حال حاضر فن‌كویل‌های راتا در مدل‌های سقفی، كانالی و کاستی در ظرفیت‌های مختلف و با امكانات خاص عرضه می‌شود.

فن کویل راتا شرکت مبنا در یک نگاه

برخی از ویژگی‌های فن کویل راتا تولید شرکت مبنا عبارت‌اند از:

 • ارائه در مدل‌های سقفی و كانالی
 • امكان نصب به صورت افقی یا عمودی
 • ظرفیت هوادهی از 190CFM تا 2100CFM
 • دارای پنل ورودی هوای تازه
 • امكان ارائه به صورت دو لوله و چهار لوله
 • امكان ارائه با فیلترهای متنوع و پیشرفته
 • امكان ارائه به‌صورت مكش از زیر یا مكش از پشت
 • امكان اتصال به سیستم مدیریت هوشمند ساختمان BMS

ویژگی‌های بدنه‌ی فن کویل راتا شرکت مبنا

برخی از ویژگی‌های بدنه‌ی فن کویل راتا شرکت مبنا عبارت‌اند از:

 • ساخته شده از ورق استیل گالوانیــزه
 • عایق بدنه از جنس الاستومری و به ضخامـت 2mm
 • سینی درین از جنـس استیـل گالوانیـزه با پوشـش رنگ پـودری الكتـرواستاتیكــی RAL 7001
 • دارای عایـق زیر سینـی دریـن برای جلوگیـری از تقطیـر زیر بدنـه فن‌كویـل

ویژگی‌‌های فن و موتور فن کویل راتا شرکت مبنا

برخی از ویژگی‌‌های فن و موتور فن کویل راتا شرکت مبنا عبارت‌اند از:

 • امكان ارائه با فن فلـزی یا ABS
 • موتور جریان متناوب تكفـاز AC-motor با امكان ارائه به صورت 3 و 6 سرعتـه
 • امكان ارائه با موتور دور متغیر EC-motor
 • اتصال فن به صورت كوپل مستقیم
 • مجهز به 1، 2 یا 3 فن متناسب با ظرفیت دستگاه

فن کویل فن کوئل یونیت چیست و چه اجزایی دارد سیستم تهویه مطبوع ،داکت اسپلیت ، کویل فین دار ،ترموستات فن کویل،

ویژگی‌های مبدل حرارتی فن کویل راتا شرکت مبنا

برخی از ویژگی‌های مبدل حرارتی فن کویل راتا شرکت مبنا عبارت‌اند از:

 • ساخته شده از لوله های مسی با قطر 8/3 اینچ و فین‌های آلومینیومی
 • امكان ارائه به صورت دولوله و چهارلوله
 • امكان جابجایی ورودی و خروجی آب و ارائه در سمت چپ یا راست
 • امكان سفارش با شیر سه‌راهه، شش‌راهه و بالانس PICV
 • ماكزیمم فشار كاری مجاز 16bar
 • ماكزیمم فشار تست شده 24bar
 • تراكم فین 12fpi

ویژگی‌های فیلتر فن کویل راتا شرکت مبنا

برخی از ویژگی‌های فیلتر فن کویل راتا شرکت مبنا عبارت‌اند از:

 • قابل شستشو و جداسازی آسان
 • امكان ارائه با فیلترهای فلزی
 • امكان ارائه با فیلترهای راندمان بالا برای فضاهای خاص و بیمارستانی از جمله فیلتر كریستال الكتریكی

برای سفارش و خرید فن کویل‌های راتا تولید شده در شرکت مبنا و آشنایی بیشتر با ظرفیت‌های گرمایشی و سرمایشی فن کویل‌های راتا با واحد فروش و بازاریابی شرکت مبنا تماس بگیرید.

منبع: intersam.es ؛

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *