11 مبرد قابل استفاده در چیلر

11 مبرد قابل استفاده در چیلر

11 مبرد قابل استفاده در انواع چیلر
تعداد نظرات :0
آنچه در این مقاله میخوانید ..

11 مبرد قابل استفاده در چیلر

مبرد قابل استفاده در  چیلر، تعداد و انواع مختلفی را شامل می‌شود. اما کدام مبرد قابل استفاده در چیلر کارآیی بهتری دارد؟ یا به عبارت دیگر، کدام مبردها در چیلرها بیشتر استفاده می‌شوند؟ استفاده از مبرد مناسب برای چیلر به عوامل مختلفی از قبیل کاربری پروژه، بودجه‌ی پروژه، مقررات و دستورالعمل‌های موجود بستگی دارد. در این میان 11 مبرد وجود دارند که در مقایسه با سایر مبردها با اقبال بیشتری مواجه‌اند:

11 مبرد قابل استفاده در انواع چیلر و سیال آب

11 مبرد قابل استفاده در چیلر

آب، عنصری در دسترس و دوستدار محیط زیست است، اما استفاده از آن به عنوان مبرد، مشکلاتی به همراه دارد.

استفاده از آب به عنوان مبرد در چیلر، یکی از ارزان‌ترین و پاک‌ترین راهکارهای موجود، محسوب می‌شود. با اینکه آب، عنصری در دسترس و دوستدار محیط زیست است، اما استفاده از آن به عنوان مبرد، مشکلاتی نیز به همراه دارد: • این مبرد به راحتی تحت تأثیر دمای محیط تأثیر سرمایشی خود را از دست می‌دهد. • آب به راحتی سبب فرسایش قسمت‌های مختلف دستگاه می‌شود و هزینه‌های تعمیر و نگهداری زیادی نیز به همراه دارد.

مبرد R134 مبرد محبوب کولر خودرو

11 مبرد قابل استفاده در چیلر

فرئون 134A غیر قابل اشتعال و غیر سمی است و باعث فرسودگی اجزای چیلر نیز نمی‌شود.

این مبرد با نام گاز فرئون 134A نیز شناخته می‌شود. فرئون 134A غیر قابل اشتعال و غیر سمی است و باعث فرسودگی اجزای چیلر نیز نمی‌شود. از این مبرد به طور گسترده‌ای برای سرمایش خودروهای سواری و دستگاه‌های چیلر استفاده می‌شود. این گاز هیچ اثر مخربی روی لایه اوزون ندارد و تقریبا دوستدار محیط‌زیست است، اما احتمالا استفاده از آن در امریکا ظرف سال‌های آینده متوقف شود.

11 مبرد قابل استفاده در انواع چیلر و مبرد R744 CO2

11 مبرد قابل استفاده در انواع چیلر

مشکل استفاده از گاز دی‌اکسید کربن این است که به کارگیری آن با پیچیدگی‌های فنی همراه است.

استفاده از دی اکسید کربن به عنوان مبرد این مزیت را دارد که با گازی غیر قابل اشتعال روبه‌رو هستیم، البته به این نکته نیز باید توجه داشت که دی‌اکسید کربن سمی است و استنشاق آن ممکن است خطراتی را به دنبال داشته باشد. مشکل استفاده از این نوع گاز این است که به کارگیری آن با پیچیدگی‌های فنی همراه است و نشت آن از سیستم بسیار خطرناک است.

مبرد آمونیاک R717 مناسب برای چیلرهای ظرفیت پایین

11 مبرد قابل استفاده در انواع چیلر

مبرد آمونیاک قدرت جذب بسیار بالایی دارد.

مبرد آمونیاک R717 در دسته‌بندی ترکیبات شیمیایی بدون هالوژن قرار می‌گیرد. با توجه به قدرت جذب بسیار بالای این مبرد، مبرد آمونیاک جزو مبردهای پرطرفدار برای استفاده در چیلرهای ظرفیت پایین‌ است.

هیدروکلروفلوروکربن‌ها و استفاده از مبردهای گروه R در چیلر

11 مبرد قابل استفاده در انواع چیلر

هیدروکلروفلروکربن جزو مبردهایی است که به لایه‌ی اوزون لطمه می‌زند.

این مبردها از ترکیبات شیمیایی هیدروکلروفلروکربن درست شده‌اند. این دسته از گازها برای گرمایش زمین بسیار مضراند و به لایه‌ی اوزون نیز لطمه می‌زنند. مبردهای R2، R123، R124 و R151 از جمله مبردهای مورد استفاده در چیلرها هستند که در این دسته‌بندی جای می‌گیرند.

HCS یا هیدروکربن‌‌ها مبرد پرطرفدار برای استفاده در چیلر

11 مبرد قابل استفاده در انواع چیلر

هیدروکربن‌ها از جمله مبردهای قابل اشتعال محسوب می‌شوند.

هیدروکربن‌ها، دسته‌ی دیگری از مبردها هستند که در چیلرهای مختلف با ظرفیت‌های گوناگون مورد استفاده قرار می‌گیرند. از جمله پرطرفدارترین گازهای مبرد خانواده‌ی هیدروکربن، می‌توان به گاز مبرد ایزوبوتن R600A و پروپان R290 اشاره کرد. هیدروکربن‌ها از جمله مبردهای قابل اشتعال هستند و به همین دلیل نیز نصب آن‌ها باید با دقت بسیار بالایی انجام شود، در این گروه، پروپان از جمله گازهایی است که به لایه‌ی اوزون صدمه‌ای نمی‌زند.

مبرد R407C جایگزین مناسبی برای مبرد R-22 در چیلر

11 مبرد قابل استفاده در انواع چیلر

مبرد R407C در نقش مبردی جایگزین، مطرح می‌شود.

ترکیب گازهای هیدرو فلوروکربن دی فلورومتان R32، پنتا فلوئورواتان R125 و تترا فلورواتان R134 A، ترکیبی طلایی برای جایگزینی مبرد R-22 محسوب می‌شود که از سال 2020 استفاده از آن ممنوع شده است.

مبرد R404A مبردی مناسب برای محیط‌های سردخانه‌ای

11 مبرد قابل استفاده در انواع چیلر

مبرد R404A بیشتر برای دماهای زیر صفر کاربرد دارد.

از این مبرد بیشتر برای شرایط سردخانه‌ای و محیط‌هایی که نیازمند تنظیم دمای زیر صفر هستند، استفاده می‌شود.

مبرد R410A پرطرفدار و مبرد قابل استفاده در انواع چیلر

11 مبرد قابل استفاده در انواع چیلر

مبرد R410A انتخابی مناسب برای سیستم‌های تهویه مطبوع

این مبرد که از مشتقات گاز مخلوطی آزئوتروپیک است و با توجه به ممنوعیت مبرد R22 در برخی کشورها، مبرد R410A به یکی از انتخاب‌های پرطرفدار، برای سیستم‌های تهویه مطبوع تبدیل شده است.

مبرد R448A غیر قابل اشتعال اما سمی

11 مبرد قابل استفاده در انواع چیلر

R448A، مبردی سمی و غیر قابل اشتعال

این مبرد غیر قابل اشتعال که در گروه گازهای هیدروفلوروکربن قرار می‌گیرد، به عنوان جایگزینی برای مبردهای R22 و R404A مطرح است، فقط باید به این نکته توجه داشت که مبرد R448A، سمی است و نصب و کار با آن نیازمند دقت نظر بالایی است.

مبرد R449A مبرد قابل استفاده در چیلر و سازگار با محیط‌زیست

11 مبرد قابل استفاده در انواع چیلر

R449A مبردی سازگار با محیط‌زیست

این مبرد یکی دیگر از مبردهای هیدروفلوروکربنی است که جایگزین مناسبی برای مبردهای R404A و R507A به حساب می‌آید که برای استفاده در محیط‌های سردخانه‌ای کاربرد دارند. مزیت مبرد R449A این است که با مدل‌های قدیمی و جدید دستگاه‌های چیلر سازگاری بالایی دارد و با محیط‌زیست نیز سازگار است و در مدیریت انرژی نیز گزینه‌ای بهتری به نظر می‌رسد.

شرکت مبنا تولیدکننده‌ی طیف متنوعی از چیلرهای هواخنک و آب‌خنک

11 مبرد قابل استفاده در انواع چیلر

شرکت مبنا تولیدکننده‌ی چیلرهای هواخنک و آب‌خنک راتا در ظرفیت‌های متنوع

بیش‌تر از دو دهه است که شرکت مبنا تلاش می‌کند تا بهترین محصولات و راهکارها را در زمینه‌ی گرمایش، تهویه و تهویه مطبوع، ارائه کند. شرکت مبنا طیف متنوعی از چیلرهای تراکمی هواخنک و آب‌خنک را در ظرفیت‌های مختلف با برند راتا تولید می‌کند. برای مشاوره و آگاهی از مشخصات فنی چیلرهای تراکمی راتا با شرکت مبنا تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *