خرید بویلر چگالشی و بحران ناترازی تولید و مصرف گاز

خرید بویلر چگالشی و بحران ناترازی تولید و مصرف گاز

تعداد نظرات :0
آنچه در این مقاله میخوانید ..

خرید بویلر چگالشی و بحران ناترازی تولید و مصرف گاز

خرید بویلر چگالشی آلومینیومی یکی از راهکارهای مدیریت مصرف گاز در بخش خانگی و صنعتی است، خرید بویلر چگالشی آلومینیومی و استفاده از این فناوری سال‌ها است که در کشورهای اروپایی اجباری شده است، به عنوان نمونه در کشور بریتانیا کلیه‌ی ساختمان‌های نوساز از سال 2004 میلادی ملزم به خرید بویلر چگالشی و نصب این بویلرهای جدیداند.

خرید بویلر چگالشی راهکاری نوآورانه برای چالش انرژی

خرید بویلر چگالشی

بویلر چگالشی در دو دهه‌ی اخیر به یکی از پرطرفدارترین گزینه‌های تأمین گرمایش ساختمان و آب گرم مصرفی تبدیل شده است.

اما چرا بویلر چگالشی در دو دهه‌ی اخیر به یکی از پرطرفدارترین گزینه‌های تأمین گرمایش ساختمان و آب گرم مصرفی تبدیل شده است؟ پاسخ این پرسش را باید در بحران انرژی جست‌وجو کنیم، مسأله‌ای که کشورهای مختلف جهان را از کشورهای توسعه‌یافته گرفته تا در حال توسعه به خود درگیر کرده است.

کشور ایران نیز از این قاعده مستثنی نیست و مطابق بررسی‌های صورت گرفته در صورتی که راهکاری عملیاتی و عاجل برای مدیریت تولید و مصرف انرژی اتخاذ نشود، در سال‌های آینده با بحران ناترازی تولید و مصرف گاز در ایران روبه‌رو خواهیم بود.

وضعیت تولید و مصرف گاز ایران در آینه آمار

خرید بویلر چگالشی

اگر تغییری در روند موجود تولید یا مصرف گاز در کشور رخ ندهد، در طی دو دهه‌ی آینده و تا سال 1420 شاهد تشدید ناترازی عرضه و تقاضای گاز طبیعی خواهیم بود.

گزارش تازه‌ی صندوق توسعه ملی نشان می‌دهد، از سال 1404 تولید گاز طبیعی در پارس جنوبی افت خواهد داشت.بر اساس این گزارش، اگر تغییری در روند موجود تولید یا مصرف گاز در کشور رخ ندهد، در طی دو دهه‌ی آینده و تا سال 1420 شاهد تشدید ناترازی عرضه و تقاضای گاز طبیعی خواهیم بود. خرید بویلر چگالشی یکی از روش‌های صرفه‌جویی در مصرف انرژی و مقابله با بحران ناترازی تولید و مصرف گاز است.

با ادامه روند فعلی، ایران تنها حدود یک دهه با تبدیل شدن از صادرکننده به واردکننده انرژی فاصله دارد، مسأله‌ای که در صورت وقوع بحران‌های زیادی را به دنبال خواهد داشت.

ناترازی گاز و بحران پیش‌رو در حوزه‌ی انرژی

خرید بویلر چگالشی

سهم ایران از حجم سرمایه‌گذاری منطقه‌ای تنها به 3درصد می‌رسد.

بررسی‌ها نشان می‌دهد، برای اینکه تولید گاز طبیعی تا 1.5 برابر افزایش پیدا کند، برای 8 سال آینده به حدود 160 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری نیاز است. این درحالی است که روند سرمایه گذاری در بخش بالادستی صنعت نفت و گاز ایران در سال‌های اخیر کاهش داشته و طی 5 سال اخیر به حدود 2 میلیارد دلار رسیده است.

طی این مدت سرمایه گذاری انجام شده در بخش بالادستی نفت وگاز خاورمیانه، به طور میانگین سالانه 70 میلیارد دلار بوده، یعنی سهم ایران از حجم سرمایه‌گذاری منطقه‌ای تنها به 3درصد می‌رسد.

الزام خرید بویلر چگالشی در اتحادیه اروپا

خرید بویلر چگالشی

قانون الزام به خرید بویلر چگالشی در اتحادیه اروپا، بین سال‌های 2000 تا 2021 میلادی، مصرف گاز را در هر سال 1.4 درصد کاهش داده است.

اتحادیه اروپا از سال 2000 میلادی سیاست‌های متنوعی به منظور پایش مصرف انرژی در میان کشورهای عضو به اجرا گذاشته است. یکی از این سیاست‌ها الزام به خرید بویلرهای چگالشی در کشورهای اتحادیه اروپا است. خرید بویلر چگالشی در حالت کلی امکان کاهش مصرف گاز را تا 35 درصد فراهم می‌کند. در واقع هر بویلر چگالشی در زمان تأمین آب گرم مصرفی با دمایی بین 60 تا 80 درجه سانتیگراد، در مقایسه با موتورخانه‌های سنتی بین 15 تا 30 درصد، مصرف گاز کم‌تری خواهد داشت.

قانون الزام به خرید بویلر چگالشی در اتحادیه اروپا، بین سال‌های 2000 تا 2021 میلادی، مصرف گاز را در هر سال 1.4 درصد کاهش داده است. این رقم برای 6 کشور اتحادیه اروپا (لوکزامبورگ، رومانی، اسلوونی، لتونی، آلمان و ایرلند) در همین بازه، بیش از 2 درصد در هر سال بوده است.

شرکت مبنا تولیدکننده‌ی بویلر چگالشی راتا

شرکت مبنا با شعار انرژی برای فردا از نیمه‌ی دهه‌ی 80 خورشیدی، با فراهم آوردن امکان خرید بویلر چگالشی آلومینیوم سیلیکون، بازار تأسیسات ایران را با مزایای بویلرهای چگالشی آشنا و تأثیر قابل توجه این بویلرها برای مدیریت مصرف انرژی در کشور را مطرح نمود.

تحقیقات شرکت مبنا بر پایه‌ی پروژه‌های متعدد اجرا شده توسط این شرکت در شهرهای مختلف ایران نشان می‌دهد، خرید بویلر چگالشی به میزانی در حدود 30 درصد مصرف گاز ساختمان را کاهش می‌دهد.

منبع: magiran.com ؛

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *