اجزای چیلر تراکمی و عملکرد سیکل تبرید

اجزای چیلر تراکمی و عملکرد سیکل تبرید

اجزای چیلر تراکمی و عملکرد سیکل تبرید
تعداد نظرات :1
آنچه در این مقاله میخوانید ..

اجزای چیلر تراکمی و عملکرد سیکل تبرید

اجزای چیلر تراکمی چهار قسمت اصلی را شامل می‌شود، وجود اجزای چیلر تراکمی در کنار یکدیگر، کارکرد سیستم تبرید را تسهیل می‌کند و امکان فعالیت چیلر تراکمی را به صورت صحیح مهیا می‌کند.

 اجزای چیلر تراکمی و چهار بخش اصلی؛

 1. کمپرسور چیلر تراکمی

اجزای چیلر تراکمی و عملکرد سیکل تبرید

چیلر تراکمی به کمپرسور نیاز دارد تا با استفاده از آن، اختلاف فشار لازم را در سیستم تبرید ایجاد کند.

کمپرسور اولین جزء اصلی از سیستم تبرید در این سیستم‌های سرمایش مرکزی است که دو وظیفه‌‌ی اصلی را در فرآیند اخذ گرمای محیط بر عهده دارد:

 • به جریان انداختن گاز مبرد در مدار سیستم تبرید
 • افزایش فشار گاز مبرد به منظور تقطیر در دمای محیط در کندانسور چیلر تراکمی

با توجه به اینکه تبخیر در دمای کم و تقطیر در دمای زیاد، زمانی ممکن می‌شود که فشار در هر یک از سمت‌های تبخیر یا تقطیر متفاوت باشد، چیلر تراکمی به کمپرسور نیاز دارد تا با استفاده از آن، اختلاف فشار لازم را در سیستم تبرید ایجاد کند.

کمپرسور از جمله اجزای چیلر تراکمی است که از طریق به جریان انداختن مبرد در سیستم تبرید، امکان تبدیل حالت مبرد از بخار به مایع را در چیلرهای تراکمی فراهم می‌کند.

 1. کندانسور یا تقطیرکننده چیلر

اجزای چیلر تراکمی و عملکرد سیکل تبرید

کندانسور ، در مقام مبدل یا محفظه‌ای عمل می‌کند با اضافه کردن گرما، شرایط تقطیر ماده مبرد را در سیکل تبرید چیلر فراهم می‌آورد.

کندانسور یا تقطیرکننده، در میان اجزای چیلر تراکمی، دومین مرحله از فرآیند تولید سرما را به خود اختصاص می‌دهد، در واقع کندانسور ، در مقام مبدل یا محفظه‌ای عمل می‌کند با اضافه کردن گرما به آب، هوا یا هر سیال دیگری، شرایط تقطیر ماده مبرد را در سیکل تبرید چیلر فراهم می‌آورد.

 1. شیر انبساط چیلر

اجزای چیلر تراکمی و عملکرد سیستم تبرید

شیر انبساط مایع مبرد را در حالتی شبیه پودر و منبسط، به سمت اواپراتور چیلر هدایت می‌کند.

شیر انبساط بعد از کمپرسور، دومین جزء اصلی در سیستم تبرید چیلر است که علاوه بر ایجاد افت فشار لازم، مایع مبرد را در حالتی شبیه پودر و منبسط، به سمت اواپراتور چیلر هدایت می‌کند تا بازده تبخیر افزایش پیدا کند. بنابراین شیر انبساط چیلر دو وظیفه‌ای اصلی را در تکمیل فرآیند سیستم تبرید چیلر بر عهده دارد:

 • ایجاد افت فشار با هدف کاهش دما
 • تنظیم مقدار مبرد هدایت شده به اواپراتور بر مبنای میزان سوپر هیت خروجی از اواپراتور چیلر
 1. اواپراتور یا تبخیرکننده چیلر

اجزای چیلر تراکمی و عملکرد سیستم تبرید

اواپراتور با گرفتن گرما از آب، هوا یا هر سیال دیگری، شرایط تبخیر ماده مبرد را در سیکل تبرید چیلر فراهم می‌آورد.

اواپراتور یا تبخیرکننده، به عنوان آخرین مرحله، در فرآیند اخذ گرمای محیط و تولید سرما توسط چیلرهای تراکمی، در مقام مبدل یا محفظه‌ای عمل می‌کند با گرفتن گرما از آب، هوا یا هر سیال دیگری، شرایط تبخیر ماده مبرد را در سیکل تبرید چیلر فراهم می‌آورد.

بنابراین وظیفه اصلی اواپراتور یا تبخیرکننده، زمینه‌سازی شرایطی است تا مبرد با جذب حرارت از سیال یا محیط تبخیر شود.

چیلر تراکمی و عملکرد سیکل تبرید به زبانی ساده؛

اجزای چیلر تراکمی و عملکرد سیکل تبرید

مبرد تحت فشار از کندانسور خارج و به درون شیر انبساط داخل می‌شود، شیر انبساط، به میزان قابل توجهی فشار مبرد را تخلیه می‌‎کند.

در میان اجزای چیلر تراکمی، کمپرسور دستگاه، مبرد را در چیلر به جریان می‌اندازد و فشار مبرد را افزایش می‌دهد. در این وضعیت با توجه به افزایش فشار، مبرد در کندانسور (که در اینجا نقش مبدل حرارتی را بازی می‌کند) در دمای محیط یا در دمای محسوس، تقطیر و به مایع تبدیل می‌شود. در این مرحله، مبرد تحت فشار از کندانسور خارج و به درون شیر انبساط داخل می‌شود، شیر انبساط، به میزان قابل توجهی فشار مبرد را تخلیه می‌‎کند و از طریق افت فشار، دمای مبرد را نیز پایین می‌آورد.

به دلیل اعمال افت فشار درون شیر انبساط روی مبرد، بخشی از مبرد مایع به گاز تبدیل می‌شود و در گام آخر سیکل تبرید تراکمی، ترکیبی از گاز و مایع وارد اواپراتور می‌شود، اواپراتور از جمله اجزی چیلر تراکمی است که به دلیل پایین بودن فشار مبرد برای تبخیر مایع به دمای کم‌تری نیاز است. با تبخیر مایع مبرد، گرمای نهان آن از دست می‌رود و حرارت قابل توجهی را از سیال خنک‌شونده، اخذ می‌کند، بدیهی است سیال خنک شونده نیز در اثر از دست دادن حرارت، سرد شود.

حال بار دیگر به اقتضای بسته بودن سیکل تبرید در چیلرهای تراکمی، کمپرسور چیلر، مبرد تبخیر شده در اواپراتور را از راه مکش جذب می‌کند و بار دیگر از کانال دهش مبرد را در چرخه‌ی تبرید به جریان می‌اندازد.

در بین اجزای چیلر تراکمی دمای اواپراتور چه معنایی دارد؟

به دمای ثابتی که در آن دما، مایع مبرد، در فشار ثابت، در اواپراتور چیلر به جوش می‌آید، دمای اواپراتور چیلر می‌گویند.

در چیلرهای تراکمی فشار اواپراتور یا فشار مکش چه معنایی دارد؟

به فشار ثابتی که در آن، فشار مایع مبرد، در دمایی ثابت در اواپراتور تبخیر می‌شود، فشار اواپراتور یا فشار مکش چیلر گفته می‌شود.

در چیلرهای تراکمی دمای کندانسور چه معنایی دارد؟

به دمای ثابتی که در آن دما، گاز مبرد در فشاری ثابت، داخل کندانسور دستگاه تقطیر می‌شود، دمای کندانسور می‌گویند.

در بین اجزای چیلر تراکمی فشار تخلیه یا فشار کندانسور چه معنایی دارد؟

به فشار ثابتی که تحت آن فشار، گاز مبرد در دمایی ثابت، دخل کندانسور چیلر تقطیر می‌شود، فشار کندانسور گفته می‌شود.

چیلرهای تراکمی هواخنک و آب‌خنک راتا تولید شرکت مبنا

بیش از یک دهه است که شرکت مبنا در زمینه‌ی تولید و فروش انواع چیلرهای تراکمی در ایران و کشورهای همسایه فعالیت دارد و اجزای چیلر تراکمی تولید این شرکت با بهره‌گیری از تکنولوژی‌های روز معتبرترین برندهای جهانی در زمینه‌ی تولید کمپرسور، کندانسور و اواپراتور ساخته می‌شوند.

برای سفارش و خرید چیلر تراکمی در انواع مختلف هواخنک یا آب‌خنک و مجهز به کمپرسورهای اسکرال و اسکرو و همچنین به صورت انبساط خشک یا فلادد (فلودد)، با واحد فروش شرکت مبنا تماس بگیرید.

1 Comments

 1. سجاد جهانی گفت:

  بسیار عالی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *