اخبار


روز 22 سپتامبر هر سال (اول مهرماه) به عنوان «روز جهانی بدون خودرو» نامگذاری شده است. هر سال در شهرهای مختلف جهان، برنامه‌هایی به همین منظور برگزار می‌شود.

هدف از نامگذاری این روز، تشویق انسان مدرن امروزی و خودرومدار به فعالیت دوچرخه‌سواری و پیاده‌روی است. فارغ از جنبه‌های نمادین و سمبلیک برنامه‌هایی که هر ساله در همه جای جهان برگزار می‌شوند چه باید کرد تا دو فعالیت دوچرخه‌سواری و پیاده‌روی، نه فقط مختص به یک روز نمادین بلکه در همه فصول و ایام سال، یک اصل و یک رفتار اجتماعی نهادمند و فراگیر عمومی شود؟

روز جهانی بدون خودرو فرصت مناسبی است تا در سفرهای درون شهری و برون شهری خود، استفاده از خودروی شخصی را به حداقل برسانیم. وقتی با روزهایی مانند روز جهانی بدون خودرو مواجه می شویم، این سوال ذهن ما را درگیر می کند: از کجا و چگونه شروع کنیم؟

به طور کلی انتخاب یک سفر شهری به پارامترهای مختلف بستگی دارد. وقتی ما صبح می‌خواهیم از منزل به محل کارمان برویم، یک انتخاب ما خودروی شخصی است. وقتی نزدیک منزل ما یک ایستکاه اتوبوس باشد، انتخاب بعدی ما اتوبوس خواهد بود. وقتی سیستمی مانند تاکسی اینترنتی وجود داشته باشد، یک انتخاب ما تاکسی اینترنتی است. زمانی که یک دوچرخه شخصی داشته باشیم و فاصله ما تا محل کارمان فاصله زیادی نباشد و مثلا حدود سه کیلومتر باشد، یک انتخاب ما دوچرخه شخصی خواهدبود. یا وقتی در محدوده ایستگاه مترو باشیم یک انتخاب ما مترو خواهد بود. پس ما در حمل و نقل روزانه مان با جمیع انتخاب ها مواجه خواهیم بود.

به طور کلی اولین و مهمترین مساله، آگاهی از انتخاب نوع وسیله نقلیه می باشد. آن چیزی که در وضع موجود اتفاق می افتد این است که، مهمترین فاکتور همه شهروندان برای سفرهای روزانه راحتی و آرامش می باشد؛ که در واقع فاکتور درست و مناسبی می باشد. بعد از انتخاب نوع وسیله نقلیه، هزینه و زمان فاکتورهای دیگر محسوب می شوند.

ضمن آن که حق هر شهروندی است که در سفرهای روزانه خود، هزینه، زمان و راحتی را اولویت قرار دهد؛ باید این سوال را از خودمان بپرسیم: آیا من اجازه دارم به خاطر منافع شخصی خودم، منافع جمعی را تهدید کنم؟ بنابراین زمانی که آگاهی شهروندان ما ارتقا پیدا کند و افراد در حالت های برابر، برای سفرهای شهری خود، انتخاب های دیگر را مدنظر قرار دهند، می توان امیدوار بود در میان مدت و بلند مدت، این نفع جمعی، به خود شهروندان برگردد.