مرکز تجاری اپال، در زمینی به مساحت ۷۲۱۶ متر ساخته شده‌است. این مجتمع عظیم، با ۲۳ طبقه (۹ طبقه زیرزمین و ۱۴ طبقه روساخت)، بیش از ۱۲۰ هزار مترمربع مساحت دارد. هر طبقه از این ساختمان مربوط به یک صنف خاص است و واحدهای تجاری به صورت جداگانه فعالیت دارند. اپال مال شامل بیش از ۸۵۰ واحد تجاری است و امکاناتی مانند هایپرمارکت ۶ هزار مترمربعی، نمایشگاه‌های اتومبیل، دفاتر اداری و سوئیت‌های اقامتی را دارا می‌باشد.

این مجتمع، بیش از ۱۸۰۰ پارکینگ اختصاصی دارد که با چندین کافی‌شاپ، فودکورت، رستوران و باغ سبز رویائی، پر رونق‌ترین مرکز خرید غرب تهران می‌باشد. کارواش، اتاق والدین و کودک، همچنین همراه خرید (نگه‌داری و محافظت از خریدها تا زمان خروج از مجتمع) از دیگر امکانات موجود در اوپال مال است. 

معماری مرکز تجاری و تفریحی اپال زیر نظر معماران و هنرمندان مدرن بوده است. در تمامی مراحل ساخت بنا، استفاده از تجهیزات و فناوری در اولویت بوده است. استحکامات بنا تماما فلزی است که این باعث شده مرکز تجاری نسبت به زلزله مقاوم باشد. اجرای این عملیات توسط گروه‌های تخصصی ایرانی بوده و برای ساخت مرکز نیز از ماشین‌آلات مدرن و تخصصی استفاده شده است تا کیفیت بنا در حد مطلوب باشد.

شرکت مبنا با اجرای سیستم میترینگ در ساخت این مجموعه بزرگ همکاری داشته است.