چیلرهای تراکمی راتا به دو دسته کلی چیلرهوا خنک و آب خنک تقسیم می شوند. در چیلر تراکمی هوا خنک، کندانسور به صورت هوا خنک بوده و با استفاده از فن هایی که هوا را از روی لوله های کندانسورحرکت می دهند ، خنک می شود. گاز خنک کننده دائما بین این اجزا حرکت چرخشی دارد. در اواپراتور است که حرارت را از آب می گیرد و دمای آب را کاهش می دهد. بعد از آن در اثر مکش کمپرسور به داخل کمپرسور راه یافته و تحت فشار شدیدی قرار می گیرد و داغ و پر فشار می گردد. حال باید به نحوی این گاز داغ بتواند حرارت مازاد خود را از دست بدهد که در کندانسور این اتفاق می افتد.

چیلر چگونه کار می کند
چیلر هوا خنک راتا

ولی در چیلر تراکمی آب خنک ، کندانسور با استفاده از آب، خنک می شود و این آب خنک بعد از گرفتن حرارت کندانسور و گرم شدن ، به وسیله پمپ، به برج خنک کننده فرستاده می شود تا مجددا در برج ، خنک شود. همانطور که در شکل مشاهده می کنید، اواپراتور نقش سرمایش آب را بر عهده دارد؛ ولی کندانسور آن توسط آب این حرارت گرفته را گرفته و سپس آب به برج خنک کننده پمپاژ می گردد تا حرارتی که گرفته را به هوای آزاد پس دهد و در ادامه به کندانسور برگردد تا با این سیرکولاسیون بتواند دائما حرارت اضافی گاز مبرد در کندانسور را گرفته و به بیرون دفع کند. دقت کنید که آب در برج خنک کننده به شکل تبخیری حرارت خود را از دست می دهد و در نتیجه مقداری از آب تبخیر شده و باید به مدار آن آب تازه تزریق کرد و بنابرین این نوع از چیلرها مصرف آب هم دارند و مناسب مناطق خشک نمی باشند.

چیلر مبنا

ویژگیهای هوا خنک راتا

چیلر تراکمی هوا خنک راتا که به آن چیلر هوا خنک  گفته می شود ، یکی از مناسب ترین دستگاه ها جهت سرمایش هوای ساختمان های مسکونی ، مراکز خرید و مجتمع های تجاری ، ادرای ، صنعتی ، آموزشی ، ورزشی و نیز تجهیزات ، ماشین آلات و دستگاه های صنعتی است.

مخصوصا در مناطقی که با مشکل تامین آب ، مصرف و هزینه بالای آن مواجه هستیم زیرا که چیلر هوایی بر خلاف چیلر هوا خنک ، مصرف آب ندارد.

چرا چیلر هوا خنک مصرف آب ندارد

برای دفع گرمای گاز مبرد از فن استفاده می کند و نه آب. آبی هم که در اواپراتور سرد می شود در یک مدار کاملا بسته سیرکوله شده و در نتیجه تبخیر نمی گردد و هنگام راه اندازی دستگاه برای اولین بار این آب به مدار تزریق شده و دیگر به آب مصرفی نیازی ندارد.

وظیفه چیلر هوا خنک راتا و انواع دیگر چیلرهای تولیذ مبنا این است که آب را در یک مدار بسته ، سرد کرده و با پمپ به یونیت های داخل ساختمان مانند فن کویل ، هواساز و یا به دستگاه های صنعتی (جهت خنک کاری) پمپاژ کنند. آب سرد در لوله های فن کویل و هواساز (و یا مدار دستگاه صنعتی) جاری شده و یک فن با دمیدن هوا از اطراف لوله ها (کویل)، دمای هوا را کاهش داده و در ساختمان توزیع می کند.

چیلر تراکمی راتا
چیلر هوا خنک راتا

اجزای اصلی و نحوه کار سیستم چیلر هوا خنک

مهمترین اجزای چیلر هوا خنک راتاعبارتند از کمپرسور و موتور الکتریکی (به عنوان قلب دستگاه و راه انداز سیکل کاری آن) ، کندانسور (مبدل حرارتی از نوع هوا خنک) ، اکسپنشن ولو (شیر انبساط) و اواپراتور (مبدلی که در آن دمای آب توسط مبرد کاهش می یابد).

مطابق شکل، کل مدار چیلر هوایی در ۳ بخش پر فشار (رنگ قرمز) ، کم فشار (رنگ سبز) و مدار آب (رنگ آبی) خلاصه می شود. کمپرسور با فشرده نمودن مبرد ، دما و فشار آن را به شدت افزایش داده و به سمت کندانسور می فرستد (مسیر حرکت سیالات با فلش های رنگی مشخص شده است). جریان هوایی که توسط فن در کندانسور به راه افتاده باعث کاهش دمای مبرد در کندانسور شده و مبرد پس از عبور از فیلتر درایر و اکسپنسن ولو ، وارد اواپراتور می شود. اواپراتور مبدلی است که در یک سمت آن آب جاریست و در سمت دیگر آن مبرد جاریست. مبرد که برای تبخیر شدن به گرما نیاز دارد ، گرمای آب را گرفته و دمای آب را کاهش می دهد. آب سرد در مخزنی جمع شده و با پمپ به سمت مصرف کننده (برای مصارف سرمایشی ساختمان مثل فن کویل و هواساز یا برای مصارف سرمایش صنعتی مثل کولینگ دستگاه ها و ماشین آلات صنعتی) پمپاژ می شود.

footer

انواع چیلر از نظر کمپرسور

چهار نوع از بهینه ترین کمپرسورها در صنعت چیلرسازی عبارتند از :

۱ . نوع اسکرال Scroll یا حلزونی

۲ . نوع اسکرو Screw یا مارپیچی

۳ . نوع سیلندر و پیستون Piston type یا رفت و برگشتی

۴ . نوع سانتریفویژ Centrifugal یا گریز از مرکز

مزایای کمپرسور اسکرو عبارت اند از :

۱ . دارای ضریب عملکرد COP بیشتر

۲ . دارای قطعات متحرک کمتر نسبت به نوع سیلندر و پیستونی و در نتیجه استهلاک و لرزش کمتر نسبت به آن

۴ . دارای سیستم کنترل ظرفیت کاری به صورت پیوسته و در نتیجه افزایش راندمان چیلرهای راتا

کمپرسور اسکرو راتا

مزایای کمپرسور اسکرال راتا

۱ . دارای کمترین تعداد قطعات متحرک و در نتیجه کارکرد بدون صدا و ارتعاش به نحوی که کم صداترین و کم ارتعاش ترین نوع کمپرسور مورد استفاده در تولید چیلرهای تراکمی راتا می باشد است.

۲ . طول عمر بسیار بالا ، نگهداری کم هزینه و داشتن کمترین میزان خرابی به علت کم بودن گشتاور لحظه استارت

۳ . مقاومت کمپرسور در برابر بازگشت مایع

۴ . ضریب عملکرد COP بیشتر نسبت به نوع سیلندر و پیستونی

کمپرسور اسکرال راتا
انواع کمپرسور چیلر راتا

برخی از ویژگی های چیلر هوا خنک راتا، محصول مبنا

۱ . طراحی منحصر به فرد چیلرهای راتا در بین متخصصین و اهل فن مثال زدنی است.

۲ . ساخت اواپراتور چیلر راتا از نوع پوسته و لوله (Shell and Tube) با مداربندی های خاص و به حداکثر رساندن راندمان انتقال گرما در آن با ایجاد جریان مغشوش در سیال به روش های مختلف و مطابق با آنالیزهای سیالاتی و حرارتی مهندسی شده در کارخانجات مبنا.

۳ . تست هیدرواستاتیکی اواپراتورها و کندانسورها

۴ . تهیه قطعات سیکل تبرید ، تجهیزات کنترلی و الکترونیکی از مارک های معتبر دنیا (Schneider Electric, Danfoss)

۵ . استفاده از سیستم PLC به منظور کنترل دقیق تر دستگاه ها در کاربری های خاص

۶ . استفاده از مبردهای دوستدار محیط زیست R134A , R410 , R404A و …

۷ . انتخاب نوع و برند کمپرسور با توجه به نیاز یا درخواست مشتری (بیتزر Bitzer ، کوپلند Copeland و دانفوس Danfoss)

۸ . قابلیت اتصال به سیستم های مدیریت هوشمند ساختمان BMS و قابلیت کنترل چیلرها از داخل خانه یا محل موتورخانه

۹ . مجهز کردن کندانسور هوا خنک راتا به موتورفن های شرکت های معتبر جهانی EBM و زیلابگ

و مهمترین امتیاز ما شاید خدمات پس از فروش و تامین قطعات مبنا باشد. 15 سال خدمات پس از فروش ضمانت شده دلالت بر اطمینان به تامین قطعات اصلی از تامین کنندگان معتبر دنیا در سخت ترین شرایط واردات دارد.

همچنین برای دریافت اطلاعات فنی چیلرهای تراکمی راتا می توانید به کاتالوگ مربوطه مراجعه نمایید:

دانلود کاتالوگ

مرتبط با همین مطلب
بنفشه اردبیل|نقطه عطف