فن کویل راتا

داکت اسپلیت‌‌ نیز همان اسپلیت کولرهای گازی است با این تفاوت که یونیت‌های داخلی کولرگازی به صورت روکار بر روی دیوار و یا سقف اجرا می‌شود، اما نصب داکت اسپلیت‌ همانگونه که درون تصویر مشاهده می‌کنید دورن سقف‌های کاذب و یا راهرو‌ به صورت توکار اجرا می‌شود. و توسط کانال کشی (با لوله‌های مسی) به اتاق‌های مختلف یک ساختمان وصل می‌شود و هوا را پس از فیلتر و تنظیم دما به درون ساختمان هدایت می‌کند.

داکت اسپلیت در سیکل سرمایشی کاملا مشابه کولر گازی عمل می‌کند. اما به هنگام زمستان متفاوت از کولرهای گازی عمل می‌کند. درون یونیت داخلی که عمل هواسازی را به عهده دارد، یک کویل آب گرم وجود دارد و کار آن این است که آب گرمی‌را که توسط پکیج یا موتور‌خانه ایجاد می‌شود، درون کویل جاری کند و با چرخش فن‌ها هوای گرم را وارد ساختمان کند.  همچون کولر‌های گازی از انرژی برق و کمپرسور استفاده نمی‌کند. و یونیت خارجی (کندانسور) داکت‌ اسپلیت در زمستان خاموش است.

ظرفیت سرمایشی و گرمایشی داکت اسپلیت نسبت به کولر گازی بیشتر است بنابراین فضای بیشتری را می‌تواند تهویه کند.

سیستم تهویه مطبوع انبساط مستقیم راتا به گونه‌ای طراحی شده است که سرمایش و گرمایش آپارتمان را تامین نماید. انتقال انرژی از طریق هوا، گاز، آب و یا ترکیبی از اینها در داخل ساختمان، انعطاف‌پذیری بالایی را جهت نصب متناسب با فضاهای موجود در ساختمان ایجاد کرده است. همچنین برای فضاهایی که مشکل نصب کانال دارند، راهکاری برای حذف کانال ارایه می‌کند.

یونیت خارجی (کندانسور) متشکل از کمپرسور و کویل با ظرفیت مناسب در بخش بیرون ساختمان قرار میگیرد.جهت سیستم گرمایش در داکت اسپلیت می توان از آبگرم موتورخانه یا پکیج گرمایشی استفاده نمود.از فاکتور های مهم در داکت اسپلیت میزان مصرف انرژی مناسب آنهاست که نسبت به سایر انتخاب ها برای گرمایش و سرمایش یکی از گزینه های ایده آل محسوب میگردد.

مرتبط با همین مطلب
چیلر