بویلر چگالشی

دیگ‌ چگالشی حرارت ایجاد شده توسط گازهای داغ اگزاست را جذب می‌کند. بخار آب موجود در گازهای خروجی محصول احتراق، با از دست دادن گرمای نهان تبخیر به آب مایع سبب افزایش بازدهی دیگ تا ۱۰- ۱۲% می‌شود. در حقیقت بخار آب یکی از محصولات احتراق است که در دیگ‌های معمولی در دمای بالا از دودکش خارج می‌شود. اما در سیستم‌های چگالشی با استفاده مجدد از گازهای اگزاست دما بالا برای پیش‌گرم کردن هوای ورودی به دیگ، دمای گازهای اگزاست تا ۶۰ درجه سانتیگراد پایین می‌آید. این کاهش دما، سبب تبدیل بخار آب موجود در دودهای اگزاست به حالت مایع می‌گردد.

به منظور مشاهده ويديوهای بيشتر درباره ويژگی‌های ديگ چگالشی از صفحه ما در آپارات بازديد نماييد.

مبدل‌های آلومينيوم سيليكون

استفاده از آلیاژ آلومینیوم-سیلیكون و طراحی پره‌ای دیگ‌ چگالشی راتا مزایای زیادی در مقایسه با سایر مبدل‌های چگالشی فراهم كرده‌است. از مقایسه ضریب انتقال حرارت دیگ‌های آلومینیوم-سیلیكون با استنلس استیل تفاوت قابل ملاحظه‌ای بدست می‌آید. ضریب انتقال حرارات در آلیاژ آلومینیوم سیلیكون حدود 157 W/m.K است. درحالی كه در انواع مدل‌های استنلس استیل این عدد بین 11W/m.K  تا 37W/m.K در نوسان است. به علاوه طراحی خاص این دیگ‌ها با تراكم فین بالا این میزان انتقال حرارت را به حداكثر می‌رساند.

تراكم بالای فین و انتقال حرارت بین 5 تا 10 برابری نسبت به سایر دیگ‌های چگالشی سبب كاهش چشم‌گیر دمای دود خروجی می‌شود. دمای دود خروجی دیگ‌های چگالشی راتا معمولا بین 50 تا 70 درجه سانتی‌گراد است و بنابراین دودكش بویلرهای چگالشی راتا بدون عایق‌كاری و با صرف هزینه كمتر اجرا می‌شود.

شاخص قدرت به وزن

نسبت ماكزیمم فشاری را كه یك ماده می‌تواند بدون تغيير شكل تحمل كند به چگالی آن ماده نرخ قدرت به وزن آن ماده می‌نامند. علیرغم مقاومت بیشتر فولاد در برابر فشار و كشش، زمانی كه بحث وزن اهمیت پیدا می‌كند كفه ترازو به سمت آلومینیوم سنگینی خواهد كرد. از طرفی اضافه شدن سیلیكون به آلومینیوم منجر به تولید آلیاژی با نرخ قدرت به وزن بسیار مناسب می‌گردد. شاخص قدرت به وزن بالا سبب شده‌است این آلیاژ به طور گسترده در صنایع مختلفی مورد استفاده قرار می‌گيرد. از جمله اين صنايع می‌توان به خودروسازی و ساخت هواپیما اشاره كرد.

حجم آب‌گیری ديگ آلومينيوم-سيليكون تقریبا یك دهم برابر در مقایسه با سایر دیگ‌های چگالشی موجود در بازار است. از طرفي همان طور كه بررسی شد وزن آلومينيوم نيز بسيار پايين است. اين امر سبب می‌شود وزن دیگ‌ چگالشی راتا هنگام كاركرد كمتر از نصف سایر رقبا باشد. در نتيجه نصب این دستگاه بدون نیاز به فونداسیون و به آسانی انجام می‌شود.

مقاومت در برابر خوردگی

آلومینیوم در مقایسه با بسیاری از فلزات مقاومت بسیار بالایی در برابر خوردگی از خود نشان می‌دهد. هنگامی كه سطح آلومینیوم در معرض هوا قرار می‌گیرد، بلافاصله به لایه پوششی اكسید روی آن تشكیل می‌گردد. این لایه پوششی مقاومت بالایی در برابر خوردگی ایجاد می‌كند. به همین دلیل استفاده از آلیاژ آلومینیوم-سیلیكون در تولید دیگ‌های چگالشی مورد توجه قرار گرفته است. از طرفی ساختار پره‌ای كه در طراحی و ساخت دیگ‌های چگالشی راتا به كار رفته است سبب می‌شود در صورت نیاز به راحتی هر بخش از دیگ به طور جداگانه سرویس‌دهی شود. به همين دليل نیازی به تعمیر یا تعویض كل دیگ نخواهد بود.

 

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره دیگ‌های چگالشی مبنا اینجا کلیک کنید.