پروژه های انجام شده مبنا

دوره ها و خدمات

اجراي دوره آموزشي تکنولوژي فرآيند

شرکت مشارکت احسان و شرکت ملي و مهندسي ساختمان نفت ايران 1390
آموزش تخصصی تکنولوژی فرآیند با همکاری شرکت های بین المللی

پروژه آموزش تكنولوژي فرآيند براي واحدهاي جديدالتاسيس پالايشگاه تهران انجام پذيرفت كه در پنج زيرگروه عملياتي و تعميراتي در كشور هندوستان طي دو دوره كامل انجام گرفت. تعداد كارآموزان اين دوره‌ها حدود 50 نفر از متخصصين پالايشگاه تهران بودند كه با حضور در مركز آموزش اين شركت در كشور هندوستان در خصوص واحدهاي تازه تاسيس پالايشگاه تهران كه توسط شركت AXENS طراحي شده بود، آموزش‌هاي ذيربط را دريافت نموده و بعد از بازگشت از اين دوره به راه‌اندازي واحدهاي عملياتي بعد از نصب پرداختند. درصد رضايت كارآموزان در اين دوره بيش از 87% با نظر عالي بوده است.

بویلر چگالشی

سامانه پیشرفته مديريت مدارک الکترونيک (EDMS)

شرکت GS&OIEC  1392

در این پروژه، بستري جهت مكانيزه و الكترونيكي شدن مدارك و اسناد فني پالايشگاه جهت امكان سريع جستجوي مدارك فني توسط مهندسين و كاربران ايجاد شد. در اين طرح مدارك فني مربوطه جمع‌آوري، بررسي‌ و با توجه به index هاي مشخص شده توسط كارفرما، طبقه‌بندي شده و سپس توسط گروه مهندسين شركت توسعه فرآيند مبنا پس از تبديل به فرمت الكترونيكي، دسته‌بندي گرديده و به بانك‌هاي اطلاعاتي منتقل گرديد. پس از مرور اطلاعات ثبت شده توسط بخش كنترل كيفيت شركت و كارفرما، نهايتا ساختار نهايي بانك اطلاعاتي به سيستم جستجوگر (كه توسط بخش IT شركت و با مشخصات و نيازهاي پروژه مطابق گرديده است)، تغذيه ‌گرديد. پس از تعيين سطح دسترسي‌ها اين نرم افزار به همراه بانك اطلاعاتي آماده نصب بر روي سرورهاي كارفرما خواهد بود.

در این پروژه، پس از ساماندهي و امكان ايجاد بستري جهت مكانيزه و الكترونيكي شدن مدارك و اسناد فني پالايشگاه به منظور امكان سريع جستجوي مدارك فني توسط مهندسين و كاربران، مدارك فني مربوطه جمع‌آوري، بررسي‌ و با توجه به index هاي مشخص شده توسط كارفرما، طبقه‌بندي شده است. سپس توسط گروه مهندسين شركت توسعه فرآيند مبنا پس از تبديل به فرمت الكترونيكي، دسته‌بندي گرديده و به بانك‌هاي اطلاعاتي منتقل گرديده است. بعد از مرور اطلاعات ثبت شده توسط بخش كنترل كيفيت شركت و كارفرما، نهايتا ساختار نهايي بانك اطلاعاتي به سيستم جستجوگر (كه توسط بخش IT شركت و با مشخصات و نيازهاي پروژه مطابق گرديده)، تغذيه شده است. پس از تعيين سطح دسترسي‌ها اين نرم افزار به همراه بانك اطلاعاتي آماده بر روي سرورهاي كارفرما نصب گشته است. از آنجا كه اين سيستم امكان بازبيني و گسترش اطلاعات را دارا مي-باشد بخش ديگري از اطلاعات به سيستم تغذيه شده و مطابق درخواست كارفرما تغييرات لازم اعمال شده است.

بویلر چگالشی راتا

سامانه برنامه‌ريزي و کنترل توليد

شرکت مجتمع گاز پارس جنوبي 1390

پیاده سازی سامانه برنامه ریزی و کنترل تولید:
اين سامانه، سيستمي تحت شبكه بوده كه آمار و اطلاعات توليد 13پالايشگاه كه زير نظر 7 شركت پالايش گاز در كشور فعاليت نموده را به صورت مستمر جمع-آوري، ثبت و در بانك اطلاعاتي ذخيره مي نمايد. همچنين اين سامانه قادر است گزارش هاي مديريتي و تخصصي را جهت بررسي، تجزيه و تحليل ارائه نمايد.

مزایای استفاده از سیستم نرم افزاری:
• سهولت جمع آوري اطلاعات مورد نیاز از سطوح پائيني واحد صنعتی توسط اين ابزار
• سهولت تهيه گزارش هاي آماري و امكان دسترسي آسان مديران ارشد به اطلاعات مورد نياز در مقاطع زماني دلخواه
• کاهش ضریب خطای انسانی در تهیه گزارش ها ودر نتیجه افزایش سرعت و دقت
• تمرکز منابع اطلاعاتی واحد صنعتی و جلوگيري از تکثر منابع اطلاعاتی در واحد صنعتی و استناد تمامي بخش ها به يک منبع مشترک

امكانات و قابليت هاي سامانه:
– دريافت مستمر آمار توليد و اطلاعات فني واحد های صنعتی از جمله پالايشگاه ها
– ایجاد امکانات جهت مطالعه و تحليل آمار و اطلاعات بخش توليد به منظور تصميم‌گيري در مورد اعمال تغييرات لازم در جهت استمرار مطلوب توليد محصولات
– نظارت و كنترل وضعيت توليد و هماهنگي‌هاي لازم جهت مقابله و پيشگيري از نوسانات توليد محصولات
– امکان تعریف سیکل نظارت بر كيفيت محصولات و كنترل شرايط لازم
– كنترل و نظارت بر مصارف مواد اولیه ازجمله مواد شيميايي، مصرف گاز و سوخت و ساير موارد
– امکان بررسي گزارشات توقفات ناگهاني و تصميم‌گيري و اعمال تغييرات لازم
– ايجاد بانك اطلاعاتي آمار و ارقام توليدات و محصولات جانبي و تهيه و تنظيم انواع گزارشات عملياتي روزانه، هفتگي، ماهانه و سالانه
– ايجاد بانك اطلاعات پروژه‌ها در بخش‌هاي مختلف پژوهشي، مهندسي، اصلاح الگوي مصرف، محيط زيست، تعميراتي، توسعه‌اي، سرمايه‌اي و عمراني
– دريافت گزارشات ماهانه پروژه‌ها و نظارت بر پيشرفت فيزيكي و مالي آنها

افزایش توانمندی سیستم با توجه به نباز مشتری:
از آنجایی که این سیستم نرم افزاری دارای طراحی کاملا پویا می باشد، قابلیت افزودن ماژول ها و انواع زیر سیستم ها از قبیل HSE، Maintenance، QMS،Procurement ،EIMS را دارا می باشد.
ویژگی های برجسته نرم افزار:
– ماژول Report Generator براي طراحي و توليد گزارش
– ماژول Form Generator براي طراحي فرم ورود اطلاعات بصورت پویا
– ماژول امنیت سیستم شامل تعريف سطوح دسترسي بصورت كامل براي اهداف گوناگون، كاربران و گروههاي مختلف.
– پوشش نامحدود كاربران همزمان
– قابليت جستجوي پويا در تمام بخش‌ها و اطلاعات
– قابليت تهيه Log از تمام تراكنش‌هاي سيستم
– دارا بودن يك پورتال يكپارچه با مجموعه نرم‌افزار
– سادگي و سهولت در كار با آن (User Friendly)
– قابليت توسعه با افزايش تعداد انواع اطلاعات و اقلام آماری بصورت پویا
– قابليت تبادل اطلاعات با سيستم‌هاي اطلاعاتی دیگر
– قابليت تهيه گزارشات خروجي بصورت نمودار و تنوع گرافيكي در نمودارهاي خروجي
– گزارشات خروجي در قالب PDF، XML، MS.OFFICE
– ماژول Work flow جهت پیاده سازی گردش کار واحد صنعتی جهت دریافت، تصحیح، تایید و سایر اقدامات در سیستم

بویلر مبنا

نمايندگي انحصاري خدمات مهندسي شرکت SAGA Global Consultant

شرکت SAGA   سال1390 آموزش تخصصی تکنولوژی فرآیند با همکاری شرکت های بین المللی

از آنجاييكه نيروي انساني متخصص ركن مهمي در توليد مي‌باشد و با آموزش، امكان هم راستا نمودن نگرش كارشناسان با اهداف شركت و توليد كيفيت امكان‌پذير خواهد بود، شركت توسعه فرآيند مبنا با تجربه حضور در دوران نصب، راه‌اندازي و بهره‌برداري پروژه‌هاي بزرگ، تيم تخصصي آموزش تكنولوژي‌ فرآيندهاي توليد نفت، گاز و پتروشيمي را سازماندهي نموده است. به منظور ارايه خدمات به‌روز و مطابق با آخرين استانداردهاي جهاني، مذاكرات همكاري با شركت‌هاي بين‌المللي انجام و قراردادهاي متفاوتي امضا گرديده است. در حال حاضر با طرف‌هاي هندي و اروپايي، بسته‌هاي آموزشي تكنولوژي‌هاي فرآيندي در پالايشگاه‌هاي نفت، گاز و پتروشيمي با استخدام مجرب‌ترين اساتيد بين‌المللي طراحي و ايجاد گرديده است.

رویکرد عملیاتی آموزش
برنامه‌هاي آموزشي كه در اين حوزه طراحي مي‌شود بر اساس آخرين نتايج تحقيقات و بازخورد عملكرد مناسب نيروي انساني در مجتمع‌هاي توليدي، بعد از آموزش مي‌باشد. اعتقاد بر اين است كه طراحي دوره‌هاي آموزشي بايستي بر اساس برنامه‌ريزي يادگيري و توسعه استوار بوده و براي هر تجارتي به صورت اختصاصي و همچنين بسته به چارت سازماني برنامه ريزي شود. تيم اساتيد هر دوره از حوزه‌هاي تخصصي انتخاب شده اند، به طوريكه رزومه و تجارب اساتيد ذيربط در گستره عميقي از موضوع دوره كسب شده مي باشد. در اين دوره‌ها علاوه بر اينكه موضوع علمي و دانشگاهي مرتبط استخراج و طبقه‌بندي گرديده و به همراه تجارب عملياتي ارايه مي‌گردد، براي كارآموزان شرايط درك علمي موضوعات و فراگيري مطالب بصورت عملياتي و ارايه نمونه واقعي فراهم شده و براي اجرايي نمودن آموزه‌ها، راهكارهاي مناسب فرا گرفته مي شود.

ساختار دوره‌هاي آموزشي
در طراحي دوره‌ها اصولا برنامه زمان‌بندي و ساختار دوره به گونه‌اي است كه با جلسات افتتاحيه و سازگاري براي كارآموزان شروع مي‌شود و پس از آماده‌سازي پذيرش مطالب به اصل موضوع دوره به شكل كارگاه‌، جلسات پرسش و پاسخ، جلسات بحث نمونه مشكلات عملياتي موجود در سازمان كارآموزان پرداخته مي‌شود. در نهايت پس از ارزيابي و دريافت بازخوردها و اطمينان از حصول نتيجه و فهم مطالب، گواهي‌نامه معتبر به كارآموزان اعطا مي‌گردد. جلسات اختتاميه نيز به ارايه پيام‌هاي كوتاه كليدي و حك مطالب در ذهن كمك مي‌نمايد.

بویلر راتا

به روز رساني روش و تعيين اعتبار سيستم موازنه جرم

شرکت مجتمع گاز پارس جنوبي 1390

يكي از اساسي‌ترين الزامات و نيازهاي هر مجتمع در صنايع بزرگ نفت و گاز برخورداري از يك سيستم جامع و پوياي موازنه جرم و انرژي مي‌باشد. اين مهم به خصوص پس از راه‌اندازي واحدهاي فرآيندي و پشتيباني به كمك مديران و متخصصان فرآيندي آمده تا بتوانند از ميزان راندمان فرآيندها، بازده توليد محصول و مصرف مواد اوليه و انرژي مطلع شوند. نتيجه پياده سازي دقيق و صحيح اين سيستم،‌ كاهش هزينه‌هاي توليد،‌ افزايش راندمان فرآيندها، بهبود كيفيت توليد و خصوصا دور شدن از محدوده‌هاي خطر محيط زيستي به كمك بهسازي فرآيندها مي‌باشد. در بسياري از صنايع بزرگ نظير صنايع نفت، گاز و پتروشيمي اگرچه سيستمي براي موازنه جرم واحد به واحد و كل مجتمع وجود دارد اما صحت و اعتبار مقادير ورودي و خروجي آن چندان مورد توجه نبوده حال آنكه صحت اطلاعات خروجي اين سيستم از نقطه نظر مسائل مطرح شده در بالا به خصوص تصميمات كلان مديريتي بسيار حائز اهميت بوده به طوري كه گاهي منجر به اتخاذ تصميماتي نادرست در سطح كلان شده و عواقبي را به دنبال دارد. جهت پايش بهره‌وري توليد در پالايشگاه‌هاي عملياتي براي اولين بار در كشور، پروژه پياده‌‌سازي سيستم علمي موازنه جرم توسط اين شركت در پالايشگاه پنجم پارس جنوبي انجام گرفت. در اين پروژه، با تمركز به بحث موازنه جرم و تعيين اعتبار و اصلاح داده‌هاي عملياتي،‌ متدولوژي و روش سلسله مراتبي نويني به منظور تعيين اعتبار سيستم موازنه جرم و اصلاح داده‌هاي عملياتي پالايشگاه پنجم مجتمع گاز پارس جنوبي ارائه شده و در نهايت نتايج عملياتي اجرا و پياده‌سازي اين سيستم ارائه و مورد بحث و بررسي قرار گرفته است.

بویلر چگالشی

بازنگري طراحي پايه و مطالعات افزايش ظرفيت

شرکت مجتمع گاز پارس جنوبي 1390

در این پروژه، هدف بازنگری مدارک طراحی، بررسی و امکان سنجی افزایش ظرفیت مطابق مدارک فنی موجود پالایشگاه می‌باشد. در این طرح مدارک فنی مربوطه جمع آوری و بررسی مي شوند و بازنگری لازم در مورد کلیه تجهیزات فرآیندی، لوله ها و تجهیزات ایمنی انجام مي گردد و بر طبق مدارک فنی و طراحی مربوط به هر کدام از تجهیزات فوق الاشاره، مقدار ممکن افزایش ظرفیت هر تجهیز واحد فرآیندی ارائه شده و نهایتا برای پالایشگاه بصورت یکپارچه در گزارش نهایی ارائه می گردد. با توجه به نتایج بررسی و استخراج مقدار مجاز افزایش ظرفیت طراحی، انجام آزمایش عملکرد (Performance Test) برای رسیدن به ظرفیت جدید، طراحی گردیده و نظارت بر اجرای آن توسط مشاور بعد از اخذ تاییدات لازم از کارفرما انجام خواهد گرفت. بدیهی است براساس نتایج گزارش این پروژه، رفع تنگناها(Debottlenecking) و یا انجام اصلاحات بنیادی (Revamping) در فاز دوم مورد نظر خواهد بود. پروژه برآوردهای فوق الاشاره، خوراک برای انجام پروژه های EPC در جهت انجام تغییرات و اصلاحات کوچک و یا بزرگ تجهیزاتی و یا ساختاری خواهد بود که نیاز به مراحل مهندسی، خرید و نصب و آزمایش راه اندازی دارد.

بویلر چگالشی و چیلر تراکمی